Denník N

tl;dr: Telefón si nenabíjajte v posteli

Foto – CC Flickr/Gauthier Delecroix
Foto – CC Flickr/Gauthier Delecroix

Nové pravidlá požiarnej bezpečnosti v domácnosti:

  • Ak nabíjate telefón alebo tablet, nemajte ich položené na perine či vankúši, určite nie pod vankúšom. Batéria sa bude stále zahrievať a zahrievať a môže sa vznietiť. (Mať telefón položený na akomkoľvek pevnom povrchu, aj na dreve, je bezpečné.)
  • Ak nemusíte, nenabíjajte nič v noci.
  • Zariadenia, ktoré nikdy nesmiete nechávať v elektrickej sieti, keď odchádzate z domu: hriankovač a rýchlovarná kanvica. Ak vypnete zo siete aj práčku, sušičku či umývačku riadu, neurobíte chybu.

(The Guardian)

Polícia verzus matematika. Finmag ponúka (v češtine) fantastický text, v ktorom sa dozviete, prečo sú nezmyslom náhodné kontroly vodičov na alkohol. Najmä sa však dozviete, prečo by ste nemali veriť vlastnej intuícii pri posudzovaní štatistických a matematických problémov. Dôvod, prečo sú nezmyslom náhodné testy, je tento: Ak má test senzitivitu (presnosť) 95 či 97 %, v praxi to znamená, že až 84 % vodičov, ktorých polícia zadrží na základe pozitívneho testu, bude v skutočnosti nevinných. Ako je to možné? Prečítajte si na Finmagu.

Losing my religion. Podľa prieskumu BBC a Princetonskej univerzity v arabskom svete od roku 2012 dramaticky, o viac než polovicu stúpol počet ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu – z 11 na 18 percent obyvateľstva. (The Guardian)

Mešká. Tento mesiac americká ekonomika prekonala rekord v dĺžke obdobia nepretržitého rastu ekonomiky. (Inak povedané, ešte nikdy sme na recesiu nečakali tak dlho.) (Bloomberg)

Podcast – čo ste nevedeli o Watergate

Jeden z kľúčových ľudí, ktorí kedysi americkému prezidentovi Nixonovi pomáhali ututlať škandál Watergate, bol John Mitchell.  Jeho manželka Martha od začiatku tušila, že niečo s Watergate nesedí, a snažila sa to povedať novinárom.

Ľudia okolo republikánskej strany ju preto istý čas násilím držali zavretú v domácom väzení, odrezanú od sveta. V jednom momente ju dokonca držali na posteli, kým jej lekár proti jej vôli pichal do žily sedatíva, pretože je predsa psychicky chorá, keďže nikto zdravý by predsa netvrdil, že americký prezident robí niečo nelegálne.

Stephen B. King official photo.jpg

A čo dnes, v roku 2019, robí človek, ktorý ju v roku 1972 držal na tej posteli, aby jej kolega mohol pichnúť injekciu? Trump ho vymenoval za amerického veľvyslanca v Prahe.

(podcast Slate o Watergate: Slow Burn, Newsweek)

Prečítaná kniha

Ak sa vám bude zdať, že príliš odkladáte veci, spomeňte si na Richarda B. Sewella, ktorý napísal dvojdielnu biografiu Emily Dickinsonovej, pričom Emily sa narodila až v druhom diele.

Dočítal som sa to v staršej zbierke rozprávaní slávnych autorov biografií o tom, ako sa píšu biografie (Extraordinary Lives: The Art and Craft of American Biography)

Pár zaujímavých citátov:

  • Sú dva dôvody, prečo človek niečo robí. Dobrý dôvod a skutočný dôvod. (J. P. Morgan)
  • (americká poetka Emily Dickinsonová) …napísala: „Všetci muži mi hovoria len – Čože?“ (V zmysle: Ako to myslíte?) Nečudo, že sa rozprávala tak veľa sama so sebou – vo svojich básňach. Bola jedinou vo svojom okolí, kto rozumel, čo vlastne hovorí.
  • Existuje tajná konšpirácia medzi starými ľuďmi nehovoriť zle o iných, ak sú iní ľudia ešte stále schopní urážku vrátiť. Ako povedal Stravinský: „Po osemdesiatke sú už všetci vaši rovesníci vašimi priateľmi.“
  • Bol to nervózny chlapec so záujmom o prírodu. Keď mal štrnásť, rozkvitol do grotesknej adolescentnej kvetiny, bol urážkou pre oko, ucho aj nos pozorovateľa. (Súčasník opisuje neskoršieho amerického prezidenta Theodora Roosevelta.)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

tl;dr zo zahraničnej tlače

Svet

Teraz najčítanejšie