Denník N

Pellegrini by Lukašenka nepozýval, Danko sa bráni, že ho nevolal na štátnu návštevu

Na snímke vľavo bieloruský prezident Alexander Lukašenko a vpravo predseda NR SR Andrej Danko počas prijatia v Paláci nezávislosti 4. júna 2019 v Minsku. Foto - Tasr
Na snímke vľavo bieloruský prezident Alexander Lukašenko a vpravo predseda NR SR Andrej Danko počas prijatia v Paláci nezávislosti 4. júna 2019 v Minsku. Foto – Tasr

Premiér Pellegrini, predseda parlamentu Danko a šéf Spolu Beblavý hovorili v nedeľných televíznych debatách najmä o Lukašenkovi a o voľbe kandidátov za ústavných sudcov.

Premiér Peter Pellegrini by na rozdiel od predsedu Národnej rady a SNS Andreja Danka nepozýval na Slovensko dlhoročného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Ja by som bieloruského prezidenta na oslavy nepozýval,“ povedal Pellegrini v nedeľnej relácii TA3 V politike.

Pripomeňme, že posledné voľby v Bielorusku, ktoré boli všeobecne považované aspoň za trochu slobodné, sa konali v roku 1994. V nich sa súčasný prezident dostal k moci.

Danko pozval Lukašenka na oslavy výročia SNP, pričom však obišiel prezidentku, premiéra aj slovenskú diplomaciu. Po zásahu prezidentky Zuzany Čaputovej však z návštevy nič nebude. Bieloruská strana podľa informácií Denníka N oznámila, že prezident na také nepripravené návštevy nechodí.

Danko: Zbytočný zásah

Danko si za pozvánkou stojí aj napriek výhradám k porušeniu diplomatického protokolu, ktoré mu počas týždňa pripomenul aj minister zahraničia Miroslav Lajčák. Podobné pozvania sa podľa Lajčáka musia robiť z iniciatívy partnera, teda prezident pozýva prezidenta.

„Miroslav Lajčák má na mňa ťažké srdce, keďže mu vždy hovorím, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie