Denník N

Neviete osloviť človeka s hendikepom? Inšpirujte sa deťmi, radí psychologička s detskou mozgovou obrnou

Psychologička Ema Oriňáková. Foto - IPčko
Psychologička Ema Oriňáková. Foto – IPčko

Pri chôdzi si musí pomáhať paličkami a horšie artikuluje, no Ema Oriňáková svoj zdravotný hendikep už dávno prijala. „Prišla som na to, že aj s ním môžem dosiahnuť všetko, po čom túžim,“ hovorí.

Keď sa Ema pred 27 rokmi narodila, so sestrou dvojičkou Evou museli bojovať o život. Na svet prišli predčasne, v siedmom mesiaci, a lekári až pri pôrode zistili, že namiesto jedného dieťaťa to budú dvojčatá. „Sestra mala krvácanie do mozgu, ale nebolo také silné a nezanechalo na jej zdraví žiadne následky. Ja som mala silnejšie krvácanie a museli ma aj oživovať,“ hovorí Ema, ktorá má od narodenia detskú mozgovú obrnu. „Je to neurologické ochorenie, u mňa sa prejavuje spazmami dolným končatín, napätým svalstvom,“ opisuje mladá žena, ktorá si pri chôdzi pomáha paličkami a horšie artikuluje. Obidve sestry majú aj horší sluch. „Za to, že dokážem chodiť, vďačím svojej mame, ktorá so mnou od narodenia cvičila Vojtovu metódu. Keď som pri tom plakala, plakala so mnou, ale aj tak som musela cvičiť,“ spomína Ema.

Bála sa odpútať od sestry

Napriek zdravotnému hendikepu sa ako dieťa vždy snažila vyrovnať svojej sestre alebo o tri roky staršiemu bratovi. No skôr potrebovala dokázať sama sebe, že dokáže to, čo oni. „Boli mojím motivačným faktorom, aj vďaka nim som neskôr pochopila, že dokážem zvládnuť veľa vecí,“ hovorí Ema.

So sestrou boli odmalička veľmi prepojené, vyrastali spolu, na základnej škole dokonca sedeli v jednej lavici. No na strednej už Emina sestra chcela, aby boli každá v inej triede.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie