Denník N

Najhoršie boli letá – rodiny boli spolu pri vode, ale náš otec v práci, hoci ho tam nechceli

Ilustračné foto - Flickr.com/Matt Cornock
Ilustračné foto – Flickr.com/Matt Cornock

Ich otec sa stával závislým postupne. Najprv len veľa pracoval, ale vedel si užiť voľno. Neskôr však v práci už aj jedával a spával a nakoniec mu vorkoholizmus zničil telo, srdce aj rodinu.

Kristína a Táňa mali otca, ktorého všetci ich známi a susedia chválili. Viedol vlastnú úspešnú firmu, do práce odchádzal prvý z ulice a vracal sa posledný. O práci rozprával aj pri susedských opekačkách, aj vtedy, keď sa mu podarilo uvoľniť a zašiel si so susedmi na pivo alebo na futbal. Fascinovane ho počúvali. Cestoval po celom svete, poznal veľa ľudí, jeho rodina evidentne netrpela nedostatkom.

U takého zaneprázdneného človeka považovali ľudia za normálne, že si každých päť minút kontroloval telefón a dával pokyny svojim zamestnancom. Niekedy to bolo otravné, ale on to vedel rýchlo objasniť tak, že uverili, že sa nedalo inak.

„Jednoducho ľudia uverili, že je riaditeľ zemegule,“ hovorí o svojom otcovi 22-ročná Táňa s tým, že dlho si to myslela aj ona. Spolu so svojou sestrou – o dva roky staršou Kristínou a s mamou však videli aj jeho oveľa temnejšiu stránku, ktorá výrazne poškodila ich rodinné vzťahy.

Niekto má fľašu, on mal prácu

Na verejnosti pôsobil ako človek, čo je sústavne „napojený na duracelky“ a pracant – doma bol z neho nevrlý zmätkár, od ktorého nepočuli nič iné, len nemám čas, nestíham, dajte mi pokoj a vy tomu aj tak nerozumiete.

Trvalo im dlhšie, kým pochopili, že ich otec je vorkoholik. „Nie je to také jednoduché, lebo napríklad, ak niekomu tiahne z úst alkohol a vykrikuje po vás alebo sa správa iracionálne, hneď pochopíte súvislosť. Je opitý, nevie sa ovládať. Alebo keď vidíte, že si potrebuje dať panáka, aby sa vôbec ráno naštartoval, aby zvládol nejakú spoločenskú udalosť, tiež vám napadne, že je asi závislý. Rovnako keď vidíte poschovávané prázdne fľaše na najnemožnejších miestach. Ale šípiť, že niečo nie je v poriadku, len preto, lebo je niekto zaneprázdnený, má veľa termínov v práci a závisia od neho jeho zamestnanci, to si vyžaduje dlhší čas,“ tvrdí Kristína.

Možno aj preto, že dosť rýchlo neodhadli, čo je s otcom zle, sa ich rodina ocitla na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie