Denník N

Hrdinka alebo zločinec? Kapitánka lode s migrantmi prerazila blokádu, hrozí jej desať rokov

Carol Racketeovú na palube svojej lode. Foto - TASR/AP
Carol Racketeovú na palube svojej lode. Foto – TASR/AP

„Mojím cieľom bolo dostať vyčerpaných ľudí na pevninu,“ hovorí Carola Racketeová, ktorej hrozí súd za porušenie talianskych zákonov. 

Niektorí hovoria, že by ju mali zavrieť a jej loď potopiť. Iní ju volajú odvážnou ženou, ktorá je „nádejou pre humánny svet“.

Carola Racketeová má 31 rokov a vzoprela sa najmocnejšiemu mužovi v Taliansku. Nemecká kapitánka záchrannej lode Sea-Watch 3 neposlúchla talianske zákony a cez víkend aj so 40 migrantmi prerazila blokádu talianskych člnov a vnikla do prístavu na ostrove Lampedusa.

Hneď nato ju zadržali talianske orgány a víkend strávila v domácom väzení. Hrozí jej obvinenie z pašovania migrantov, ako aj z prerazenia policajnej blokády. Za to druhé môže dostať trest od troch do jedenástich rokov väzenia. V pondelok ju previezli na Sicíliu, kde má čeliť vypočúvaniu.

Napriek tomu 31-ročná Nemka, za ktorú sa postavili mnohí ľudia aj politici, hovorí, že nemohla konať inak. S migrantmi bola na mori 17 dní.

Loď Sea-Watch 3 a čln talianskej pobrežnej stráže. Foto – TASR/AP

Pirátska loď?

„Nebol to násilný čin, ale iba prejav neposlušnosti. Situácia bola zúfalá. Mojím cieľom bolo dostať vyčerpaných a zúfalých ľudí na pobrežie. Nechcela som nikoho ohroziť. Už som sa ospravedlnila a teraz to opakujem,“ povedala podľa Guardianu Racketeová.

„Ich životy majú prednosť pred politickou hrou,“ dodala pre Deutsche Welle. 

Inak sa na to díval taliansky minister vnútra Matteo Salvini.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie