Denník N

Kompromisom pre lídrov Únie sa stala Nemka von der Leyenová, navrhli ju za šéfku Európskej komisie

Ursula von der Leyen. Foto – tasr/ap
Ursula von der Leyen. Foto – tasr/ap

Po dlhých rokovaniach, keď krajiny V4 odmietli na čele Únie Holanďana Fransa Timmermansa, sa summit dohodol na návrhu. Predsedníčku Európskej komisie a ministra zahraničia musí ešte schváliť Európsky parlament.

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie navrhli do čela Európskej komisie nemeckú ministerku obrany Ursulu von der Leyenovú.

Donalda Tuska na poste predsedu Európskej rady vystrieda belgický premiér Charles Michel.

Summit v utorok tiež po rokovaniach, ktoré sa začali ešte v nedeľu popoludní, oznámil, že novým šéfom úniovej diplomacie má byť španielsky politik Josep Borrell a na čele Európskej centrálnej banky bude Francúzka a výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová.

Von der Leyenovú a Borrella musí ešte vo funkciách potvrdiť Európsky parlament.

Pôvodne boli kandidátmi na najvyššiu pozíciu Manfred Weber a Frans Timmermans, ktorých zablokovali mimo iných krajiny V4 a Taliansko.

Za kandidátov hlasovali všetci lídri, zdržala sa iba nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Pellegrini je spokojný, Šefčovič bude možno podpredsedom Komisie

Premiér Peter Pellegrini (Smer) je spokojný s návrhom na kandidátov na obsadenie najvyšších funkcií v Únii. Potvrdil, že v Európskej rade prijali rozhodnutie jednomyseľne. Preto dúfa, že Európsky parlament schváli kandidátov tak, ako sú navrhnutí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Teraz najčítanejšie