Denník N

Pokoj medzi Slovenskom a Maďarskom preverí výročie Trianonu, Lajčákovi ľudia už Budapešť vystríhali

Mapa, ktorá sa objavila na oficiálnom twitterovom účte odboru zahraničnej komunikácie Orbánovho kabinetu. Zdroj - Twitter
Mapa, ktorá sa objavila na oficiálnom twitterovom účte odboru zahraničnej komunikácie Orbánovho kabinetu. Zdroj – Twitter

Budúci rok uplynie sto rokov od trianonskej mierovej zmluvy, ktorú mnohí Maďari dodnes vnímajú ako traumu. Dokazuje to aj zahraničná komunikácia Orbánovho kabinetu na twitteri.

Ešte pred desiatimi rokmi boli diplomatické prestrelky medzi Slovenskom a Maďarskom bežnou realitou. Najmä za prvej vlády Roberta Fica, v ktorej sedela Slovenská národná strana vedená Jánom Slotom, médiá každú chvíľu prinášali správy o napätých vzťahoch medzi oboma krajinami.

V parlamente sa prijímali uznesenia o nemennosti Benešových dekrétov, maďarský prezident László Sólyom aj napriek protestom diplomatov „neoficiálne“ navštevoval južné Slovensko. Veľkou témou sa stal maďarský zákon o dvojitom občianstve aj slovenská reakcia naň, teda odoberanie slovenského občianstva tým, ktorí si zažiadali o občianstvo Maďarska.

No potom prišlo prímerie. V apríli 2012 sa vtedajší premiér Robert Fico (Smer) vo Varšave stretol s Viktorom Orbánom (Fidesz) a vyhlásil, že „nepotrebujeme konflikty a hádky“ a krajiny by sa mali sústrediť na otázky, ktoré sú „odsúdené na úspech“.

Tichej dohode o neútočení sa prispôsobila aj slovenská diplomacia, ktorá nekomentovala niektoré zvláštne pôsobiace udalosti v maďarskej politike, proti ktorým sa ozývali iné štáty susediace s Maďarskom, teda najmä Rumunsko, ale aj Chorvátsko či Slovinsko.

Ministerstvo zahraničných vecí však po dlhšom čase

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Slovensko

Teraz najčítanejšie