Denník N

Oľga Belešová: Nenechávajte to na deti, na starobu sa musí pripraviť každý sám

Oľga Belešová. Foto - Dorota Holubová
Oľga Belešová. Foto – Dorota Holubová

Doopatrovala svojho otca, teraz sa stará o chorú mamu. Uvedomuje si pritom, že o ňu sa v starobe nikto nepostará. „Už teraz sa pripravujem na to, čo bude o 20 rokov, finančne aj mentálne,“ hovorí.

Na Dvojke už niekoľko rokov moderujete reláciu Generácia venovanú seniorom. Podľa štatistík jedno z najšťastnejších období zažívajú práve ľudia po osemdesiatke. Potvrdzujú vám to seniori, s ktorými sa stretávate?

Za štyri roky, čo robím túto reláciu, sme sa skutočne stretli s mnohými, ktorí hovoria o dôchodku ako o najkrajších rokoch svojho života. Lenže naša relácia sa zameriava na aktívnych seniorov, teda ľudí, ktorým bolo dopriate byť zdraví a môcť sa aj vo vyššom veku vzdelávať, športovať, umelecky sa realizovať. Boli sme napríklad za storočným včelárom, najstarším obuvníkom na Slovensku alebo za 70-ročným Kežmarčanom, ktorý sa chystá vyhrať ešte dva maratóny za oceánom.

Mnohí dôchodcovia, s ktorými sa stretávame, si naozaj užívajú život. Hrajú bowling, jašia sa, radi si doprajú všelijaké dobroty. Vidím to aj na svojej mame, ktorá má 84 rokov a pritom je niekedy až príliš odvážna a roztopašná. Ako keby už nevedela odhadnúť nebezpečenstvo. Mnohí seniori o sebe hovoria, že sami seba vnímajú ako veľké deti.

Je staroba akoby návrat do bezstarostného detstva?

Áno, kruh sa uzatvára, ideme z plienok do plienok. Seniori sú však podobne ako deti aj veľmi dôverčiví a bezbranní, preto sú často obeťami rôznych podvodov, na mnohých je potom uvalená exekúcia, alebo sú týraní a zneužívaní vlastnými deťmi.

Dnes je už bežné, že seniori vedia pracovať s počítačom, tabletom, komunikujú na Facebooku, ale neovládajú zásady bezpečnosti a nevedia sa dostatočne chrániť. Lenže to by mala byť úloha ich príbuzných – tí musia chrániť svojich seniorov, byť im vždy poruke a odpovedať na každú ich otázku. A seniori by nemali mať zábrany pýtať sa na všetko svojich detí a vnúčat.

Aj zo svojej osobnej skúsenosti však viem, že staroba nie je vždy najkrajším obdobím života. Tri a pol roka som sa starala o otca, ktorý od 59 rokov trpel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dôchodky a dôchodkový vek

Rozhovory

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie