Denník N

Ako uchopiť tragédiu a ako ju vyjadriť hudbou?

Miro Tóth, Lucia Chuťková a Michal Paľko napísali skladby na objednávku Pohody.
Miro Tóth, Lucia Chuťková a Michal Paľko napísali skladby na objednávku Pohody.

V zásade sú dve možnosti. Nešťastné a smutné udalosti môže hudba ešte umocniť alebo naopak pomôcť spracovať cez opačné emócie. Inak povedané dá sa napísať requiem alebo skladba ponúkajúca skôr nádej.

Že ťažká téma sa dá spracovať aj bez pátosu a v klasickej hudbe aj súčasným jazykom, už sa ukázalo aj na Pohode, vlani. Keď festival pozval americký Kronos Quartet, najznámejšiemu sláčikovému kvartetu na svete po potvrdení koncertu položil otázku, či by nezahrali aj dielo nejakého slovenského autora. Prišla prekvapivá odpoveď: Zahráme, ale nech pre nás niekto skomponuje niečo nové.

Michal Kaščák dostal tip na mladého skladateľa Mira Tótha a dohodli sa, že skladba by mala byť venovaná hlavnej udalosti roka 2018 na Slovensku – vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na objednávku festivalu vzniklo Kvarteto siahajúcich chápadiel a Kronos Quartet ho uviedol v svetovej premiére.

Bola to sila a teraz sa niečo podobné zopakuje v ešte väčšom obsadení. Viac bude autorov aj hudobníkov. Pohoda sa totiž rozhodla symbolicky a cez hudbu vrátiť k udalostiam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Festival Pohoda

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie