Denník N

Kilá kokaínu v lietadle a klčovanie dažďového pralesa. Brazílskemu prezidentovi prvý polrok nevyšiel

Foto - Twitter Amazon Watch
Foto – Twitter Amazon Watch

Priaznivci od neho očakávali riešenia veľkých problémov, ktoré trápia Brazíliu – zhoršujúca sa ekonomická situácia, násilie a korupcia. Kritici brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara sa zas báli, že bude prehlbovať rozdiely v spoločnosti, svojím postojom k zbraniam prinesie ešte viac násilia a že poškodí životné prostredie.

Pol roka od Bolsonarovho nástupu do úradu nemôže byť s prezidentom spokojná ani jedna skupina. Najmenej dôvodov na optimizmus však majú tí, ktorí sa obávali klčovania Amazonského pralesa.

Bolsonaro sa netají tým, že mu neprekáža, ak budú lesy miznúť v záujme výstavby infraštruktúry a ekonomického rozvoja regiónov, ktoré prales pokrýva. Nové čísla ukazujú, že pod jeho vedením sa výrub v Amazónii zrýchlil – každú minútu tam zmizne les veľkosti futbalového ihriska.

Lesy ustupujú zisku

V Brazílii v júni vyrúbali o 88 percent rozlohy lesa viac ako minulý rok. Viac ako vlani sa rúbali lesy aj v máji a podľa oficiálnych údajov je už teraz jasné, že za rok (od júla do júla) bude tempo odlesňovania rýchlejšie ako predtým.

Za posledných jedenásť mesiacov zmizlo v Brazílii viac ako 4500 štvorcových kilometrov pralesa. Prečo je to problém? Amazonský prales je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie