Denník N

Indický premiér chce wifi všade, hoci elektrinu ani vodu mnohí nemajú

V Dillí by mala by všade wifina zadarmo, skôr ako voda. FOTO - AUTORKA
V Dillí by mala by všade wifina zadarmo, skôr ako voda. FOTO – AUTORKA

Pravicová strana Narendra Modiho pohodlne vládne v Indii už rok. Sľubuje ekonomický zázrak vďaka rýchlemu rastu, ale vnáša aj hinduistický extrémizmus do spoločnosti. Chudobní na rozdiel od strednej triedy ostávajú na okraji.

Pre horúčavy a prach sa hodnoty toxínov v ovzduší nad hlavným mestom Dillí vyšplhali v týchto dňoch na kritické úrovne. Metropola je podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie z minulého roka najznečistenejším mestom na svete.

Niektoré výškové budovy v diaľke nevidieť pre opar.

Na ulici s desiatkami obchodíkov sa pomedzi ľudí predierajú chlapci s vrecami na pleciach. Zbierajú odpadky. Pretekajú sa, kto ulúpi plastovú fľašu.

„Madam, opatrne,“ vraví mi chlapík schovaný v tmavej uličke, pred ktorou kupujem vodu. Hneď nato zbadám kravu, ako sa z uličky vynára na svetlo.

Na trhovisku chlapíci vodou osviežujú mangá i jablká, aby sa v štyridsaťstupňových teplotách neskazili. A predsa sa zápach zhnitého ovocia mieša s vôňami indických korenín z miestnych reštaurácií a vonných tyčiniek.

Šoféri cyklorikší sa potia pri prevoze pasažierov za pár rupií, motorky pretekajú aj v tých najužších uličkách – vždy za hlasného trúbenia.

Matka s dcérou a výbornou angličtinou mi chváli šaty. Lichôtkami smeruje k žobraniu.

Dillí budúcnosti

Nastupujem do klimatizovaného vlaku metra. Vozeň špeciálne vyhradený pre ženy hrá všetkými farbami šiat Indiek. Minimálne každá druhá má v ruke smartfón. Alebo aj dva – jeden na počúvanie hudby, s druhým telefonuje.

Za oknami sa striedajú podoby hlavného mesta. Míňame obrovské zelené parky, výškové budovy, v ktorých sídlia biznis centrá či nákupné strediská, aj široké bulváre. Metropola ako ktorákoľvek v Európe.

Dillí má byť prvým „moderným mestom“ v Indii. Celkovo ich bude sto. „Budú mať infraštruktúru na svetovej úrovni, elektrina bude dostupná 24 hodín denne, celé mesto bude pokryté pripojením na wi-fi. Tieto mestá počítajú so zelenými technológiami a s najnovšími metódami spracovania odpadu,“ vyhlásil pre denník Times of India Balvinder Kumar, podpredseda Úradu pre rozvoj Dillí, ktorý je hlavným partnerom vlády pri dosahovaní vymenovaných cieľov.

Emancipácia žien je v Indii veľká téma. FOTO - AUTORKA
Emancipácia žien je v Indii veľká téma. FOTO – AUTORKA

Obyvateľom sľubujú partneri projektu aj zábavné strediská, ako je Disneyland, moderné školy a zdravotnícke zariadenia.

Iniciatívu „100 moderných miest“ predstavil v minulom roku premiér Narendra Modi ako jednu z vízií pri nástupe do funkcie.

Zmeny pre bohatých?

O mestách budúcnosti sa Modi nezabudol zmieniť ani v liste drahým spoluobčanom, ktorý zverejnila väčšina denníkov na titulnej strane pri príležitosti prvého roka jeho vlády.

Celý týždeň boli miestne noviny plné analýz a názorov na to, ako si Modi počína.

Kishore Mahbubani z Národnej univerzity v Singapure vo svojom článku pre Indian Express naznačil, že vďaka Modimu je India jednou zo svetových mocností, spoločne s Čínou, USA a Ruskom.

Ekonómovia z Medzinárodného menového fondu predpovedajú Indii v aktuálnom fiškálnom roku vyšší ekonomický rast, než má Čína. V prvom roku Modiho vládnutia narástol HDP v krajine o 7,3 percenta. S ekonomickým rastom ide ruka v ruke zvyšovanie životnej úrovne Indov. Ale nie všetkých.

Posvätné kravy sú súčasťou indickej spoločnosti a tak ich nájdete aj v centre hlavného mesta. FOTO - AUTORKA
Posvätné kravy sú súčasťou indickej spoločnosti a tak ich nájdete aj v centre hlavného mesta. FOTO – AUTORKA

„Tehlové domy nemajú vodu ani elektrinu. Sú bez toaliet,“ vraví Navraj z neziskovej organizácie Azad Foundation, keď prechádzame popri slume v Dillí. Asi dvojročný chlapec močí priamo pred dverami domu v uzučkej, tmavej uličke.

„Veľa opatrení, ktoré vláda prijala, pomohlo strednej či vyššej triede. Tam dnes patrí veľa Indov. Ale pre tých, ktorí pomoc naozaj potrebujú, sa urobilo málo,“ myslí si Padmakshi z tej istej mimovládky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie