Denník N

Indický premiér chce wifi všade, hoci elektrinu ani vodu mnohí nemajú

V Dillí by mala by všade wifina zadarmo, skôr ako voda. FOTO - AUTORKA
V Dillí by mala by všade wifina zadarmo, skôr ako voda. FOTO – AUTORKA

Pravicová strana Narendra Modiho pohodlne vládne v Indii už rok. Sľubuje ekonomický zázrak vďaka rýchlemu rastu, ale vnáša aj hinduistický extrémizmus do spoločnosti. Chudobní na rozdiel od strednej triedy ostávajú na okraji.

Pre horúčavy a prach sa hodnoty toxínov v ovzduší nad hlavným mestom Dillí vyšplhali v týchto dňoch na kritické úrovne. Metropola je podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie z minulého roka najznečistenejším mestom na svete.

Niektoré výškové budovy v diaľke nevidieť pre opar.

Na ulici s desiatkami obchodíkov sa pomedzi ľudí predierajú chlapci s vrecami na pleciach. Zbierajú odpadky. Pretekajú sa, kto ulúpi plastovú fľašu.

„Madam, opatrne,“ vraví mi chlapík schovaný v tmavej uličke, pred ktorou kupujem vodu. Hneď nato zbadám kravu, ako sa z uličky vynára na svetlo.

Na trhovisku chlapíci vodou osviežujú mangá i jablká, aby sa v štyridsaťstupňových teplotách neskazili. A predsa sa zápach zhnitého ovocia mieša s vôňami indických korenín z miestnych reštaurácií a vonných tyčiniek.

Šoféri cyklorikší sa potia pri prevoze pasažierov za pár rupií, motorky pretekajú aj v tých najužších uličkách – vždy za hlasného trúbenia.

Matka s dcérou a výbornou angličtinou mi chváli šaty. Lichôtkami smeruje k žobraniu.

Dillí budúcnosti

Nastupujem do klimatizovaného vlaku metra. Vozeň špeciálne vyhradený pre ženy hrá všetkými farbami šiat Indiek. Minimálne každá druhá má v ruke smartfón. Alebo aj dva – jeden na počúvanie hudby, s druhým telefonuje.

Za oknami sa striedajú podoby hlavného mesta. Míňame obrovské zelené parky, výškové budovy, v ktorých sídlia biznis centrá či nákupné strediská, aj široké bulváre. Metropola ako ktorákoľvek v Európe.

Dillí má byť prvým „moderným mestom“ v Indii. Celkovo ich bude sto. „Budú mať infraštruktúru na svetovej úrovni, elektrina bude dostupná 24 hodín denne, celé mesto bude pokryté pripojením na wi-fi. Tieto mestá počítajú so zelenými technológiami a s najnovšími metódami spracovania odpadu,“ vyhlásil pre denník Times of India Balvinder Kumar, podpredseda Úradu pre rozvoj Dillí, ktorý je hlavným partnerom vlády pri dosahovaní vymenovaných cieľov.

Emancipácia žien je v Indii veľká téma. FOTO - AUTORKA
Emancipácia žien je v Indii veľká téma. FOTO – AUTORKA

Obyvateľom sľubujú partneri projektu aj zábavné strediská, ako je Disneyland, moderné školy a zdravotnícke zariadenia.

Iniciatívu „100 moderných miest“ predstavil v minulom roku premiér Narendra Modi ako jednu z vízií pri nástupe do funkcie.

Zmeny pre bohatých?

O mestách budúcnosti sa Modi nezabudol zmieniť ani v liste drahým spoluobčanom, ktorý zverejnila väčšina denníkov na titulnej strane pri príležitosti prvého roka jeho vlády.

Celý týždeň boli miestne noviny plné analýz a názorov na to, ako si Modi počína.

Kishore Mahbubani z Národnej univerzity v Singapure vo svojom článku pre Indian Express naznačil, že vďaka Modimu je India jednou zo svetových mocností, spoločne s Čínou, USA a Ruskom.

Ekonómovia z Medzinárodného menového fondu predpovedajú Indii v aktuálnom fiškálnom roku vyšší ekonomický rast, než má Čína. V prvom roku Modiho vládnutia narástol HDP v krajine o 7,3 percenta. S ekonomickým rastom ide ruka v ruke zvyšovanie životnej úrovne Indov. Ale nie všetkých.

Posvätné kravy sú súčasťou indickej spoločnosti a tak ich nájdete aj v centre hlavného mesta. FOTO - AUTORKA
Posvätné kravy sú súčasťou indickej spoločnosti a tak ich nájdete aj v centre hlavného mesta. FOTO – AUTORKA

„Tehlové domy nemajú vodu ani elektrinu. Sú bez toaliet,“ vraví Navraj z neziskovej organizácie Azad Foundation, keď prechádzame popri slume v Dillí. Asi dvojročný chlapec močí priamo pred dverami domu v uzučkej, tmavej uličke.

„Veľa opatrení, ktoré vláda prijala, pomohlo strednej či vyššej triede. Tam dnes patrí veľa Indov. Ale pre tých, ktorí pomoc naozaj potrebujú, sa urobilo málo,“ myslí si Padmakshi z tej istej mimovládky.

Jednou z vecí, ktoré kritici Modiho vláde vyčítajú, je, že nesplnila sľuby v oblasti zdravotníctva. Na základné lieky, diagnostiku i verejné poistenie zadarmo si Indovia musia ešte počkať.

Autoritársky a radikálny

„Sú témy, ktoré nie sú dôležité, ale vláda z nich dôležité robí,“ myslí si Padmakshi a naráža na náboženskú otázku. „Viac sa mi páčila predstava predchádzajúcej vlády o jednotnej Indii v jej rozmanitosti. Menšinové náboženstvá predsa musia byť rešpektované,“ nasrdí sa mladá Indka. „Modiho vláda je podľa mňa autoritárska,“ uzatvára.

Indický premiér Narendra Modi. FOTO - TASR/AP
Indický premiér Narendra Modi. FOTO – TASR/AP

Nie je jediná s týmto názorom. „Modi je radikál. Niektorými vyjadreniami mi pripomína Hitlera pred druhou svetovou vojnou,“ používa silné slová Bidyum, ktorý vyučuje na univerzite nemčinu.

Opatrne, ale používajúc podobné slová, sa o premiérovi vyjadruje aj vládna zamestnankyňa v štáte Assam, Indrani: „Príliš pretláča hinduizmus. Dokonca chce v niektorých štátoch zakázať hovädzie mäso.“ V štáte Maharáštra už hovädzie mäso, ktoré hinduisti nejedávajú, zakázali. Vláda tvrdí, že rozhodnutie je na každom štáte.

India má pritom jednu z najväčších moslimských komunít na svete. Až 15 percent z vyše miliardy sú moslimovia. A ak sa demografický trend nezmení, v roku 2020 by mohla byť India štátom s najväčším počtom moslimského obyvateľstva, pretože v Indonézii mávajú moslimovia menej detí.

Pán s rýchlym občerstvením v slume v Dillí. FOTO - AUTORKA
Pán s rýchlym občerstvením v slume v Dillí. FOTO – AUTORKA

Ekonomická sila verzus skutočný život

Dôležitejšie ako mäso, ktoré jedia, je pre Indov postavenie žien či definícia minimálneho príjmu na hlavu, ktorý musí človek mať, aby nežil v chudobe. Ďalších zaujíma zákon o pôde, ktorý môže mnohé zmeniť pre zahraničných investorov i indických farmárov. Pre mnohých sú kľúčové vzťahy so susednou Čínou.

Okrem toho, že sa dve najľudnatejšie krajiny sveta pretekajú, kto bude ekonomicky rýchlejšie rásť, Modi sa v posledných mesiacoch pokúsil o rozšírenie vzájomnej spolupráce. Čína je najväčším obchodným partnerom Indie. A mohla by byť ešte väčším, ale sú témy, o ktorých sa medzi krajinami od vojny v roku 1962 nehovorí.

„Čína predstavuje reálne nebezpečenstvo pre štáty na severovýchode,“ myslí si Rishi z Ásamu. Arunáčalpradéš vedľa Ásamu je na čínskych mapách stále zakreslený v rámci hraníc suseda Indie, hoci patrí Indii. A čínski predstavitelia nechcú ustúpiť.

Kým sa mocnosti dohodujú na hraniciach a biznise, za oknami reštaurácie, kde dopisujem článok, čupí chlapec. Hypnotizuje pohľadom všetkých, ktorí jedia, a keď sa jeho oči stretnú s očami zákazníka, naznačí, že aj on je hladný. Keď ho zbadá čašník, vybehne von a odoženie ho.

Podľa Rangarajan Committee v krajine žila v roku 2014 takmer tretina obyvateľov pod hranicou chudoby. Aj Kushi má túto skúsenosť. „Modi, Modi, Modi! Všetci o ňom hovoria a chvália ho. Ja som nikdy nebola „Modi, Modi“,“ vraví Indka, ktorá žije v Dillí v jednom z tehlových domov bez prístupu k vode.

Miestna reštaurácia na rohu ulíc v Dillí. FOTO - AUTORKA
Miestna reštaurácia na rohu ulíc v Dillí. FOTO – AUTORKA
Kravy nájdete fakt všade. FOTO - AUTORKA
Kravy nájdete fakt všade. FOTO – AUTORKA
Aký náklad cyklorikšák odvezie? FOTO - AUTORKA
Aký náklad cyklorikšák odvezie? FOTO – AUTORKA

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie