Indický premiér chce wifi všade, hoci elektrinu ani vodu mnohí nemajú

Pravicová strana Narendra Modiho pohodlne vládne v Indii už rok. Sľubuje ekonomický zázrak vďaka rýchlemu rastu, ale vnáša aj hinduistický extrémizmus do spoločnosti. Chudobní na rozdiel od strednej triedy ostávajú na okraji.
Pre horúčavy a prach sa hodnoty toxínov v ovzduší nad hlavným mestom Dillí vyšplhali v týchto dňoch na kritické úrovne. Metropola je podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie z minulého roka najznečistenejším mestom na svete.
Niektoré výškové budovy v diaľke nevidieť pre opar.
Na ulici s desiatkami obchodíkov sa pomedzi ľudí predierajú chlapci s vrecami na pleciach. Zbierajú odpadky. Pretekajú sa, kto ulúpi plastovú fľašu.
„Madam, opatrne,“ vraví mi chlapík schovaný v tmavej uličke, pred ktorou kupujem vodu. Hneď nato zbadám kravu, ako sa z uličky vynára na svetlo.
Na trhovisku chlapíci vodou osviežujú mangá i jablká, aby sa v štyridsaťstupňových teplotách neskazili. A predsa sa zápach zhnitého ovocia mieša s vôňami indických korenín z miestnych reštaurácií a vonných tyčiniek.
Šoféri cyklorikší sa potia pri prevoze pasažierov za pár rupií, motorky pretekajú aj v tých najužších uličkách – vždy za hlasného trúbenia.
Matka s dcérou a výbornou angličtinou mi chváli šaty. Lichôtkami smeruje k žobraniu.
Dillí budúcnosti
Nastupujem do klimatizovaného vlaku metra. Vozeň špeciálne vyhradený pre ženy hrá všetkými farbami šiat Indiek. Minimálne každá druhá má v ruke smartfón. Alebo aj dva – jeden na počúvanie hudby, s druhým telefonuje.
Za oknami sa striedajú podoby hlavného mesta. Míňame obrovské zelené parky, výškové budovy, v ktorých sídlia biznis centrá či nákupné strediská, aj široké bulváre. Metropola ako ktorákoľvek v Európe.
Dillí má byť prvým „moderným mestom“ v Indii. Celkovo ich bude sto. „Budú mať infraštruktúru na svetovej úrovni, elektrina bude dostupná 24 hodín denne, celé mesto bude pokryté pripojením na wi-fi. Tieto mestá počítajú so zelenými technológiami a s najnovšími metódami spracovania odpadu,“ vyhlásil pre denník Times of India Balvinder Kumar, podpredseda Úradu pre rozvoj Dillí, ktorý je hlavným partnerom vlády pri dosahovaní vymenovaných cieľov.

Obyvateľom sľubujú partneri projektu aj zábavné strediská, ako je Disneyland, moderné školy a zdravotnícke zariadenia.
Iniciatívu „100 moderných miest“ predstavil v minulom roku premiér Narendra Modi ako jednu z vízií pri nástupe do funkcie.
Zmeny pre bohatých?
O mestách budúcnosti sa Modi nezabudol zmieniť ani v liste drahým spoluobčanom, ktorý zverejnila väčšina denníkov na titulnej strane pri príležitosti prvého roka jeho vlády.
Celý týždeň boli miestne noviny plné analýz a názorov na to, ako si Modi počína.
Kishore Mahbubani z Národnej univerzity v Singapure vo svojom článku pre Indian Express naznačil, že vďaka Modimu je India jednou zo svetových mocností, spoločne s Čínou, USA a Ruskom.
Ekonómovia z Medzinárodného menového fondu predpovedajú Indii v aktuálnom fiškálnom roku vyšší ekonomický rast, než má Čína. V prvom roku Modiho vládnutia narástol HDP v krajine o 7,3 percenta. S ekonomickým rastom ide ruka v ruke zvyšovanie životnej úrovne Indov. Ale nie všetkých.

„Tehlové domy nemajú vodu ani elektrinu. Sú bez toaliet,“ vraví Navraj z neziskovej organizácie Azad Foundation, keď prechádzame popri slume v Dillí. Asi dvojročný chlapec močí priamo pred dverami domu v uzučkej, tmavej uličke.
„Veľa opatrení, ktoré vláda prijala, pomohlo strednej či vyššej triede. Tam dnes patrí veľa Indov. Ale pre tých, ktorí pomoc naozaj potrebujú, sa urobilo málo,“ myslí si Padmakshi z tej istej mimovládky.
Jednou z vecí, ktoré kritici Modiho vláde vyčítajú, je, že nesplnila sľuby v oblasti zdravotníctva. Na základné lieky, diagnostiku i verejné poistenie zadarmo si Indovia musia ešte počkať.
Autoritársky a radikálny
„Sú témy, ktoré nie sú dôležité, ale vláda z nich dôležité robí,“ myslí si Padmakshi a naráža na náboženskú otázku. „Viac sa mi páčila predstava predchádzajúcej vlády o jednotnej Indii v jej rozmanitosti. Menšinové náboženstvá predsa musia byť rešpektované,“ nasrdí sa mladá Indka. „Modiho vláda je podľa mňa autoritárska,“ uzatvára.

Nie je jediná s týmto názorom. „Modi je radikál. Niektorými vyjadreniami mi pripomína Hitlera pred druhou svetovou vojnou,“ používa silné slová Bidyum, ktorý vyučuje na univerzite nemčinu.
Opatrne, ale používajúc podobné slová, sa o premiérovi vyjadruje aj vládna zamestnankyňa v štáte Assam, Indrani: „Príliš pretláča hinduizmus. Dokonca chce v niektorých štátoch zakázať hovädzie mäso.“ V štáte Maharáštra už hovädzie mäso, ktoré hinduisti nejedávajú, zakázali. Vláda tvrdí, že rozhodnutie je na každom štáte.
India má pritom jednu z najväčších moslimských komunít na svete. Až 15 percent z vyše miliardy sú moslimovia. A ak sa demografický trend nezmení, v roku 2020 by mohla byť India štátom s najväčším počtom moslimského obyvateľstva, pretože v Indonézii mávajú moslimovia menej detí.

Ekonomická sila verzus skutočný život
Dôležitejšie ako mäso, ktoré jedia, je pre Indov postavenie žien či definícia minimálneho príjmu na hlavu, ktorý musí človek mať, aby nežil v chudobe. Ďalších zaujíma zákon o pôde, ktorý môže mnohé zmeniť pre zahraničných investorov i indických farmárov. Pre mnohých sú kľúčové vzťahy so susednou Čínou.
Okrem toho, že sa dve najľudnatejšie krajiny sveta pretekajú, kto bude ekonomicky rýchlejšie rásť, Modi sa v posledných mesiacoch pokúsil o rozšírenie vzájomnej spolupráce. Čína je najväčším obchodným partnerom Indie. A mohla by byť ešte väčším, ale sú témy, o ktorých sa medzi krajinami od vojny v roku 1962 nehovorí.
„Čína predstavuje reálne nebezpečenstvo pre štáty na severovýchode,“ myslí si Rishi z Ásamu. Arunáčalpradéš vedľa Ásamu je na čínskych mapách stále zakreslený v rámci hraníc suseda Indie, hoci patrí Indii. A čínski predstavitelia nechcú ustúpiť.
Kým sa mocnosti dohodujú na hraniciach a biznise, za oknami reštaurácie, kde dopisujem článok, čupí chlapec. Hypnotizuje pohľadom všetkých, ktorí jedia, a keď sa jeho oči stretnú s očami zákazníka, naznačí, že aj on je hladný. Keď ho zbadá čašník, vybehne von a odoženie ho.
Podľa Rangarajan Committee v krajine žila v roku 2014 takmer tretina obyvateľov pod hranicou chudoby. Aj Kushi má túto skúsenosť. „Modi, Modi, Modi! Všetci o ňom hovoria a chvália ho. Ja som nikdy nebola „Modi, Modi“,“ vraví Indka, ktorá žije v Dillí v jednom z tehlových domov bez prístupu k vode.


