Denník N

Slovak Roma fighter zo Sheffieldu: Tu som dostal šancu

Gajdošovci pred svojím domom v Sheffielde. Foto N - Laura Žilinčanová
Gajdošovci pred svojím domom v Sheffielde. Foto N – Laura Žilinčanová

Jeden deň v britskom meste, ktoré dostalo prezývku Sheffoslovakia. Naši Rómovia sú v Sheffielde spokojní: našli si prácu a nik nerieši ich pôvod. Miestnych občas ruší len ich život na ulici.

Usmieva sa. Uvoľnene vstúpi do ringu, tréner mu v rohu dá posledné rady. Prichádzajú prvé údery. Desať minút stopercentnej koncentrácie, kopov, zdvihákov, úderov z otočky. Zápas sa skončí, všetko prebehne tak, ako má. Dav je nadšený. Rozhodca zdvihne jeho ruku.

Sledujem video zápasu sedemnásťročného Reného Gajdoša. Sedím na koženej sedačke v typickom britskom dome uprostred mestskej štvrte Page Hall Sheffield. V jednom televíznom programe BBC toto miesto už nazvali Sheffoslovakia. Podľa britských štatistík v roku 2016 v Page Hall žilo približne 6-tisíc obyvateľov z východnej Európy, v roku 2012 tu registrovali 2 100 Rómov zo Slovenska.

Patria k nim aj Gajdošovci a Horváthovci. Rodiny, ktoré sa po príchode do Anglicka začali aktívne venovať kickboxu. Na stenách štvorcovej obývačky v ich dome visia rodinné fotografie, keď sa obzriem, dovidím až do kuchyne. Jedna izba, tri generácie. Zmestíme sa všetci – Reného rodičia a starí rodičia, súrodenci aj bratranci.

Prehral len prvý zápas

René je v Sheffielde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie