Denník N

Vajnkúler mal byť ako Vinea s alkoholom, zostali po ňom len fľaše

V 80. rokoch, keď bola už Vinea hitom, vymysleli jej nízkoalkoholickú alternatívu, ale nápad sa ani nedostal do predaja.

Najlepším liekom na horúce dni je dobre vychladený nápoj. V 80. rokoch sme hasili letný smäd z rôznych fliaš. Ostrosvieža Vinea, voňavosýta Márka alebo tmavosladká Kofola boli naše sklenené „protismädidlá“.

V Bratislave v tom čase vznikal nový vínny, mierne alkoholický nápoj, ktorý mal dostať fľašu zaujímavého tvaru. Zatiaľ čo ostatné nealká prežili a kúpiť si ich môžeme dodnes, vínna novinka sa do predaja nikdy nedostala. Ostali po nej len dve fľaše.

Dielo čakajúce na obsah

V polovici 80. rokov pripravoval Výskumný ústav vinohradnícky a vinársky v Bratislave lahodný „slaboalkoholický“ mok pod menom Vajnkúler, ktorý pripomínal vínny strek. Nápoj mal byť variantom etablovanej Viney vyrábanej v Malokarpatskom vinárskom podniku v Pezinku a vo Víne Nitra.

Vajnkúler mal mať nielen výnimočnú chuť, ale aj fľašu, preto sa so žiadosťou o návrh skleneného obalu obrátili na zručného sklárskeho výtvarníka, akad. soch. Drahomíra Prihela.

Čerstvý absolvent odboru sklárske výtvarníctvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa ihneď pustil do práce. V roku 1987 vytvoril v sklárňach Flóra a U Hantycha v Novom Bore dva prototypy nápojových fliaš.

Dva rozdielne, avšak oba elegantné sklenené obaly príjemných a praktických tvarov boli vyfúkané a vybrúsené tak, aby sa naozaj dali použiť ako funkčné prototypy, ktoré je možné naplniť a zatvoriť. Fľaše však márne čakali na svoj obsah.

Rozmysleli si to

Hoci boli návrhy prijaté a získali dokonca ocenenie, k ich výrobe ani dohode s autorom neprišlo. Rozmysleli si to a fľaše išli do vitríny. Nestratili sa a ani sa nerozbili. Našťastie.

Paradoxne sú dnes vzácnejšie, ako keby boli v sériovej výrobe. Stali sa z nich neopakovateľné unikáty, umelecké diela. Dokumentujú širokú a pestrú výtvarnú tvorbu ich autora, ktorá prechádza od voľného umenia až k praktickému dizajnu. O dva roky to bude 30 rokov, čo unikátne sklenené nápojové obaly rozprávajú príbeh o sľuboch a sľubných začiatkoch vínneho nápoja z Bratislavy.

Slovenské múzeum dizajnu dostalo obe fľaše darom priamo od autora do zbierky a čoskoro ich bude môcť obdivovať široká verejnosť v stálej expozícii, ktorú inštitúcia plánuje otvoriť v priestoroch Hurbanových kasární koncom roka 2015. Momentálne sú fľaše inštalované na výstave ČSSR MENÜ v DDR Museum v Berlíne do 21. augusta 2015.

Drahomir PrihelDrahomír Prihel
(9. september 1956, Bratislava)

V rokoch 1971 – 1975 študoval na najstaršej sklárskej škole na svete, na Střední průmyslové škole sklářské v Kamenickom Šenove v Českej republike. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave absolvoval v rokoch 1982 – 1987 odbor sklárske výtvarníctvo u doc. Askolda Žačka. Umelecké zručnosti získaval v sklárňach
v Novom Bore a v Zlatne. Tvorí v Bratislave, pracuje s drevom i kovom, ale najviac ho fascinujú možnosti skla.

Venuje sa voľnej tvorbe, sklárskemu dizajnu a tvorbe pre architektúru. Je autorom mnohých sklenených dekoratívnych objektov (séria plachetníc), úžitkových predmetov (fľaše, poháre, misy), tavenej maľby na skle, cien významných festivalov  a vitrážových realizácií v architektúre budov. Samostatnou časťou jeho tvorby je maľba a drevené skulptúry. Doposiaľ sa predstavil na viac ako 150 výstavách doma i v zahraničí.

Jeho diela nájdeme v zbierkach rôznych krajín – Slovenská republika, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Holandsko, Nemecko, Nórsko, Dánsko, Francúzsko, USA, Egypt, Švajčiarsko, Južná Afrika, Japonsko. Je držiteľom mnohých domácich i svetových ocenení.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie