Denník N

Film Yesterday zaobchádza s pesničkami Beatles ako senzusácky zabávač

Foto - CinemArt SK
Foto – CinemArt SK

Vitajte vo svete, ktorý nepozná The Beatles.

Jack Malik (Himesh Patel) je lúzer a neúspešný hudobník, ktorému sa nedarí ani za svet preraziť. Na koncerty mu z ľútosti chodí len pár kamarátov a ani oni si nie schopní jeho nevýrazné pesničky zapamätať.

Jedného dňa vypadne na celom svete elektrina a Malik sa po úraze zobudí v nemocnici do sveta, ktorý sa zdá ako predtým, akurát v ňom čosi dôležité chýba. Ako sa zdá, nikto iný okrem neho v živote nepočul o Beatles. Ako keby nejestvovali.

John, Paul, George a Ringo sa nikdy nezišli a nerozišli a medzitým nezložili geniálne pesničky. Beatlemánia nebola, Lennon nebol zavraždený. Yoko Ono zostala na ocot. Google pozná pod slovíčkom „Beatles“ akýsi druh chrobákov a „Seržanta Peppera“ pokladá za eshop s korením.

Iba jeden človek nosí v svojej hlave diskografiu najslávnejšej kapely na planéte – treťotriedny muzikant indického pôvodu Jack Malik. A keďže je jediný, napadne mu využiť tú výhodu.

Stačí cudzie hity nahrať ako vlastné a triumfálne s nimi dobyť svet.

Romantická komédia Yesterday vznikla nepravdepodobným spojením dvoch britských mien, ktoré však dáva spätne logiku.

Scenárista Richard Curtis (Láska nebeská, Denník Bridget Jonesovej) a režisér Danny Boyle (Trainspotting, 127 hodín alebo Milionár z chatrče) sa zoznámili v roku 2012 pri práci na otváracom ceremoniáli olympiády v Londýne.

Hoci je Curtis doma skôr v mainstreame a Boyle má rád experiment, obaja definujú rôzne stránky toho, čo znamená britský film na export. Povedané ešte inak: tentoraz sa dve britské značky spojili, aby sa pohrali s vôbec najcennejším národným dedičstvom – odkazom The Beatles.

Roztomilo absurdná

Yesterday je síce romantická komédia, ale dá sa vykladať na rozličné spôsoby.

Je v nej možné hľadať Britániu po brexite a stratu kultúrnej pamäti a hĺbať nad podvratným momentom, keď nie bieli kradnú hudbu čiernym interpretom, ale naopak. Môžeme v nej vidieť ďalší prejav retrománie, nekončiacej záľuby v minulosti, revivaloch, coververziách, ktorá stále dominuje popmusic.

Dalo by sa hovoriť o vlne jukebox muzikálov a pýtať sa, kde sa berú snímky ako RocketmanBohemian Rhapsody (alebo len náhodou Malik zlým chrupom a menom pripomína Ramiho Maleka ako Freddieho Mercuryho z Queen?). V prvom rade je však letná snímka s roztomilo absurdnou zápletkou najmä oddychová komédia.

Tvorcovia si niektoré otázky nekladú. Ako súvisí výpadok prúdu s vymazaním Beatles z kolektívnej pamäti? Je ich vôbec možné takto vymazať, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie