Denník N

Rada Európy dala Kremľu veľké víťazstvo a tiež veľké pokarhanie

Boris Nemcov na opozičnom zhromaždení v roku 2012. Foto - AP
Boris Nemcov na opozičnom zhromaždení v roku 2012. Foto – AP

Rusko opäť získalo plné práva, a tak je načase, aby si začalo plniť aj svoje povinnosti. Vražda Borisa Nemcova a jej spackané vyšetrovanie je tou najlepšou vecou, kde môže začať.

Autor je ruský opozičný politik

Predminulý týždeň Rada Európy – najstarší európsky medzivládny orgán a tiež hlavný strážca ľudských práv na kontinente – umožnila Rusku získať veľké víťazstvo, ale aj bodavé pokarhanie. Na svojom zasadnutí v Štrasburgu Parlamentné zhromaždenie Rady Európy pomerom 118 k 62 hlasom opäť udelilo plné práva ruskej delegácii, ktoré jej vzalo po tom, čo Ruská federácia v roku 2014 anektovala Krym. Ruskí delegáti sa vo svojich kreslách v Paláci Európy tvárili triumfálne.

Nielen hlasovacie právo, ale aj práva ruských občanov

Zdalo sa, akoby bolo zloženie delegácie zámerne navrhnuté tak, aby urazilo všetko, čo si Európa ctí. Dokonca aj tie najdespotickejšie režimy sa niekedy snažia nájsť aspoň ako-tak rešpektované osobnosti, ktoré ich majú zastupovať na svetovom javisku. No v tomto prípade sa zdá, že Rusko sa snažilo o presný opak. Delegáciu viedol Pjotr Tolstoj, ktorý napríklad opakovane zaútočil na Putinových liberálnych oponentov antisemitskými výpadmi. V deputácii sa objavil aj bývalý ruský veľvyslanec v USA Sergej Kisľak, ktorý je ústrednou postavou vyšetrovania ruského zasahovania do amerických volieb v roku 2016. Ďalší člen Leonid Slutskij čelí zo strany mnohých novinárok obvineniam zo sexuálneho obťažovania. A Šamsail Saralijev je blízkym človekom čečenského vládcu Ramzana Kadyrova, ktorý je hlavou režimu, čo má na konte dlhý zoznam porušovaní ľudských práv šokujúcich i na štandardy dnešného Ruska. Štyria členovia delegácie sú v súčasnosti objektom sankcií Európskej únie, ktoré boli na čas trvania schôdze pozastavené.

Ale štrasburské hlasovanie nebolo len čiernobiele. Na rozdiel od iných medzinárodných platforiem, akou bola napríklad niekdajšia skupina G8, ktorá bola pre Putina skvelou príležitosťou na pekné fotky, z členstva v Rade Európy profitujú predovšetkým ruskí občania a nie Kremeľ. Rada poskytuje Rusom prostredníctvom Európskej konvencie pre ľudské práva právnu ochranu a prístup na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý ju vymáha. S ruskými súdmi, ktoré slúžia politickým zámerom Kremľa, je štrasburský súd pre Rusov hľadajúcich spravodlivosť často tým najbližším miestom, kde sa jej môžu dovolať. Napríklad minulý rok sa väčšina rozhodnutí tohto súdu týkala práve Ruska a v 96 percentách prípadov sa postavil na stranu sťažovateľov a proti vláde. Najviac pozornosti vyvolal vtedy, keď vyhlásil, že zatknutia protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného boli politicky motivované.

Drsný odkaz do Kremľa

Ak zástupcovia Kremľa dúfali, že v Štrasburgu zažijú niečo ako politické medové týždne, ničoho takého sa nedočkali. Medzi prvé dokumenty, ktoré parlamentné zhromaždenie prerokúvalo po tom, čo znovu udelilo ruskej delegácii hlasovacie práva, patrila rezolúcia číslo 2297, ktorá sa týkala vraždy ruského opozičného lídra Borisa Nemcova a následného vyšetrovania tohto zločinu. Či skôr jeho nevyšetrovania.

V zdrvujúcom verdikte spravodajca Parlamentného zhromaždenia Litovec Emanuelis Zingeris vyhlásil, že „ruské úrady

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie