Denník N

Obesil sa na kábli od France Télécom. Šéfov firmy súdia za samovraždy jej zamestnancov

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Vrcholoví manažéri spoločnosti France Télécom mali prinútiť zamestnancov k dobrovoľnému odchodu. Namiesto toho 35 z nich spáchalo samovraždu.

Nicolas Grenouville pracoval vo France Télécom tri roky ako sieťový technik, keď jeho pozíciu v roku 2008 zrušili. Mladého zamestnanca preradili na úplne inú pozíciu.

Bez vhodného tréningu začal robiť na zákazníckej podpore. Zahrnutý prácou, ktorej úplne nerozumel, nestíhal ani jesť, schudol 10 až 15 kilogramov. Jeho príbuzní hovoria, že bol pod silným psychickým stresom, ktorý si nikto z nadriadených nevšímal.

„Každý deň išiel do práce ako do pekla,“ povedal pre Le Parisien jeho brat Vincent.

Nicolas Grenouville, ktorý mal len 28 rokov, sa rozhodol vyriešiť svoju situáciu radikálne. V roku 2009 sa obesil na kábli France Télécom vo svojej garáži. Na sebe mal tričko telekomunikačnej spoločnosti a zanechal list na rozlúčku.

„Už viac nezvládam túto prácu a France Télécom to nezaujíma,“ napísal pred tým, ako sa zabil. „Všetkých zaujímajú len peniaze.“

Deň pred svojou samovraždou pracoval 12 hodín, pričom mal len jednu 30-minútovú prestávku.

Svetový precedens

Nicolas Grenouville je najmladší, ale zďaleka nie jediný zamestnanec francúzskeho giganta, ktorý spáchal samovraždu. Od roku 2008 si vzalo život 35 zamestnancov France Télécom. Väčšina z nich zanechala list na rozlúčku, v ktorom napísali, že pre pomery na pracovisku bol ich život neznesiteľný.

Bývalí vrcholoví manažéri francúzskej spoločnosti, ktorá sa premenovala na Orange, stoja pred súdom za tvrdú a systematickú šikanu. Podľa dokumentov, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters, budú čeliť obvineniu z psychologického týrania pracovníkov.

Dvojmesačný súdny proces sa končí vo štvrtok, rozsudok by mal padnúť v priebehu niekoľkých týždňov. V prípade uznania viny vrcholových manažérov pôjde o celosvetový precedens.

Zostala mu len samovražda

Keď France Télecom privatizovali a spoločnosť prechádzala reštrukturalizáciou, bolo treba znižovať stavy a prepustiť takmer pätinu zamestnancov, teda 22-tisíc ľudí.

Namiesto výpovedí vymysleli manažéri plán na zníženie stavov cez mobbing (pojem označuje rafinované šikanovanie na pracovisku s cieľom znepríjemniť život zamestnanca), cez ktorý chceli prinútiť ľudí k dobrovoľnému odchodu, keďže ich nemohli naraz toľkých prepustiť.

Niektorým zamestnancom preto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie