Denník N

Poliaci sa bijú v lesoch, hooligans z Krakova používajú aj nože, hovorí odborník

Na Eure 2016 vo Francúzsku robili výtržnosti aj Angličania. Foto - TASR/AP
Na Eure 2016 vo Francúzsku robili výtržnosti aj Angličania. Foto – TASR/AP

Bitky futbalových chuligánov? Pripomínajú viac kickboxerské zápasy než pouličné boje, hovorí politológ Mathieu Zagrodzki.

Stredajší incident bol zrejme vopred dohodnutý, inak by do Bratislavy neprišli ľudia z Holandska, myslí si expert na futbalových chuligánov Mathieu Zagrodzki.

„Chuligáni Cracovie Krakov sú obávaní, nebijú sa čestne a používajú nože,“ hovorí poľský politológ. V jeho rodnej krajine sa za posledné roky bitky hooligans presunuli zo štadiónov do lesov.

Čo si myslíte o bitke chuligánov v centre Bratislavy? 

Pravdepodobne to bolo dohodnuté vopred. Fakt, že boli na mieste chuligáni z Amsterdamu (polícia zatkla 16 Holanďanov, pozn. red.), ktorých tím nehral žiaden zápas v okolí, znamená, že zrejme cestovali do Bratislavy kvôli bitke. Vedeli, že k nej dôjde, a chceli pomôcť chuligánom Cracovie.

Hooligans Ajaxu sú pyšní na svoju židovskú identitu a históriu. Pri Cracovii je to v podstate rovnaké – kedysi ich v Poľsku prezývali židia, z historického pohľadu to bol klub židovskej komunity. Títo džentlmeni asi mali nevybavené účty, a preto sa stretli v Bratislave.

Európski chuligáni a najmä tí v strednej a vo východnej Európe majú družby. Jeden tím má družbu s iným tímom, ktorý je nepriateľom ďalšieho tímu. A tak dôjde k bitke, ktorá pre ľudí mimo komunity nemá žiaden zmysel – napríklad, čo robili Holanďania v Bratislave. Ale ľuďom vnútri to zmysel dáva.

Počuli ste o nejakom predchádzajúcom konflikte medzi hooligans Cracovia a Levski Sofia?

Nemal som čas to skúmať. V strednej a vo východnej Európe sú bitky o dominanciu. Pred pár rokmi som sa rozprával s poľskými chuligánmi z Lechu Poznaň. Povedali mi, že Poliaci a Rusi sa považujú za najsilnejších, no chuligáni z Česka, Bulharska, Ukrajiny či Maďarska sa ich snažia ohroziť. Tieto medzinárodné zápasy sú príležitosťou, aby dokázali, ktorí z chuligánov sú najsilnejší. Ide o súboje bývalých komunistických krajín, kde máte silné chuligánske skupiny a tie bojujú o svoju reputáciu.

Nie je to zvláštne, že si dohodli bitku v centre mesta?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie