Denník N

Má starosta právo vyhnať ľudí na ulicu? V Ťahanovciach sa to stalo

Starosta mestskej časti Ťahanovce Miloš Ihnát.
Starosta mestskej časti Ťahanovce Miloš Ihnát.

Európske centrum pre práva Rómov napomína starostu košickej mestskej časti Ťahanovce za to, že ľudí nelegálne žijúcich v chatkách pri diaľničnom privádzači poslal preč bez toho, aby im pomohol nájsť nové bývanie.

Bolo to pred majstrovstvami sveta v hokeji, keď starosta košických Ťahanoviec Miloš Ihnát (nezávislý) vyhlásil, že Rómovia, čo bývajú neďaleko diaľničného privádzača, tam už nemôžu ďalej žiť. Toto miesto je „bránou do mesta“ a on nechcel, aby sa stalo vizitkou celej mestskej štvrte.

Do majstrovstiev to napokon nestihol, vysťahovaním Rómov sa v médiách pochválil až v júni. V tom čase už po jeho podnete miesto vyčistili a odviezli odtiaľ viac ako 200 ton odpadu. Dnes už pri privádzači, ktorý miestni volajú Majetkár, stoja len holé múry rozpadávajúcich sa murovaných chatiek.

Európske centrum pre práva Rómov starostovi Ihnátovi minulý týždeň zaslalo list, v ktorom píše, že obyvateľov chatiek vysťahoval pod nátlakom a protizákonne. Varuje ho, že ak Rómom nenájde adekvátne náhradné ubytovanie, centrum „podnikne právne kroky“.

„Z našich zistení, ako aj z medializovaných informácií vyplýva, že osoby z lokality Majetkár ju opustili po vašom verbálnom nátlaku a nie dobrovoľne, ako tvrdíte,“ píšu v liste.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie