Denník N

Schutz, Brixi, Kuffa či Hvorecký. Čo si myslia o pojme bratislavská kaviareň?

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Intelektuáli, ktorí nevedia nič o skutočnom svete? Čo hovoria o bratislavskej kaviarni Schutz, Brixi, Stanke či Hvorecký.

Predseda Siete Rado Procházka vo svojom nedávnom blogu o utečeneckých kvótach kritizoval názory niektorých intelektuálov, ktorých nazval bratislavskou kaviarňou či, po novom – bratislavskou pivárňou. V rovnakej súvislosti používa pravidelne termín „pražská kaviareň“ český prezident Miloš Zeman, a aj premiér Robert Fico sa v minulosti obúval do kaviarenských a kabinetných pravicových politikov.

Preto sme niekoľkým známym ľuďom položili otázku:

Čo si predstavujete pod pojmom bratislavská kaviareň? Existuje vôbec?

 

KolesarovaĽudmila Kolesárová, Dobrý anjel

Pre mňa ako východniarku je bratislavská kaviareň niečo, kde si ku káve dám raw koláč, a keď o tom poviem doma, neporozumejú, čo to je a prečo som za to toľko zaplatila. Ale skôr máte na mysli označenie mestských intelektuálov kontra zdravý dedinský úsudok. Trochu ironické pomenovanie ľudí, ktorí sa vraj nedotkli skutočného života, len mudrujú a tvária sa, že rozumejú všetkému. A komplikujú život bežnému človeku. Intelekt je totiž jednoduchým ľuďom na ťarchu, a pre tých, ktorí ich chcú ovládať, najväčším nepriateľom. Grupa intelektuálnych opinionlídrov existuje. Ale chodia skôr na pivo, zažili, videli, sú spoločnosti prospešní a nemudrujú zbytočne. Občas možno trochu viac elitársky a sebavedome. Ale sú potrební. Lebo najľahšie je spoločnosti, ak je hlúpa. Ale je to aj najnebezpečnejšie. Mne sa najviac páči, keď ma niekto v diskusii o Rómoch označí za bratislavskú kaviareň, a pritom žijem na Spiši. To dosť veľa napovie.


riadite¾ IFP Martin Filko tlaèová konferenciaMartin Filko, riaditeľ Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií

Bratislavská kaviareň je štandardná trkotajúca trieda veľkého mesta bývalého rakúsko-uhorského mocnárstva. Podobne ako väčšie kaviarne v Prahe či Budapešti, plní v našej spoločnosti významné úlohy. Najdôležitejšou je prenos informácií nielen zo zahraničia, ale najmä medzi sebou navzájom. Jej politický vplyv je vďaka tomu patrične nadpriemerný, hoci trpí tým, že jej predstavitelia sú málokedy na špici politickej a ekonomickej moci. A napriek pestovaniu si pocitu existenciálnej vykorenenosti má zdravé väzby aj na srdce Slovenska. Hoci k nej nepatrím, rád s ňou chodím na pivo.


Foto N - Gabriel Kuchta
Foto – Gabriel Kuchta

Richard Stanke, herec

Začalo sa to tými zemanovskými výrazmi, ktorými označil nejakú časť intelektuálov za pražskú kaviareň. Neviem, kde tento pojem na Slovensku vznikol a čo presne predstavuje. Určite existuje nejaká skupina ľudí, ktorá sa stretáva v kaviarňach a diskutuje, ale či je ucelená skupina, neviem povedať. Ak niekto týchto ľudí označí ako bratislavskú kaviareň, zvyčajne je tam cítiť negatívny nádych a podtón. Väčšinou mali voči intelektuálom výhrady komunisti a totalitné režimy, takže to označenie vo mne nič dobré nevzbudzuje.


Dušan Jarjabek kultúrne dedièstvoDušan Jarjabek, poslanec Smeru

To je asi najkrajšia otázka, akú som v poslednom čase počul, vážne. Pod pojmom bratislavská kaviareň si my, čo sme v kaviarňach strávili veľa času a pamätáme si kaviarne ešte z minulého režimu, predstavíme Grandku, Luxorku, Štefánku, Carlton či Devín. V kaviarňach sa riešili skúšky na vysokých školách, spoznávali prvé lásky, tam sa odohrával polooficiálny študentský život. V Štefánke sa stretávala bratislavská bohéma, nielen za Prvej republiky, ale aj v 60-tych rokoch. Tam sa stretával Dusík so Smrekom, vznikali básne, Dusíkove pesničky, tam bol umelecký život. Dnes sa kaviarne trochu posunuli, ľudia tam často prichádzajú s počítačmi a venujú sa robote.


autor prekladu Michal Hvorecký brífingMichal Hvorecký, spisovateľ

Bratislavská kaviareň ako inštitúcia jednoznačne existuje. To hanlivé označenie, akoby pre istú skupinu ľudí, je niečo absurdné. Vždy, keď sa dozvedám, že som jej súčasťou, tak sa na tom s rodinou dobre zabávame. Ja by som rád chodil často do kaviarní, ale nemám na to čas ani energiu a ani peniaze. Toto je taká tá vtipná rovina, ale má to aj tú smutnejšiu. Na Slovensku a v strednej Európe sa znova z intelektuálov a inteligencie ako takej začína robiť nepriateľ národa a to je veľmi smutné.


Foto – Otto Brixi
Foto – Otto Brixi

Otto Brixi, poslanec Smeru

V pojmológii bratislavskej inteligencie nie som ako Košičan veľmi zbehlý. Z vyjadrení kamarátov, známych, kolegov, ľudí, ktorí sa v intelektuálnom prostredí pohybujú, viem, že je to prostredie, kde sú ľudia rôzneho intelektuálneho a spoločenského postavenia. Určite to nevnímam ako nič hanlivé, ale ako štandardný pojem dnešnej intelektuálnej subkultúry. Je normálne ho používať a nevidím na ňom v princípe nič zlé. Tak ako je niekto označovaný za predstaviteľa bratislavskej kaviarne, tak môže byť označovaný za predstaviteľa košickej kaviarne, kde sa rovnako koncentrujú isté typy pohľadov, svetonázorov, politických, náboženských vyznaní. Košická kaviareň je pojem, ktorý je v Košiciach historicky známy. Je to miesto, kde sa koncentroval typ intelektuálnej elity z akademického, spoločenského, politického a kultúrneho prostredia. Nachádzalo sa v hoteli Čajka a v iných kaviarňach, ako v hoteli Slovan. Tam sa živo diskutovalo, akým smerom by sa mala spoločnosť, mesto, šport alebo kultúra uberať. Týkalo sa to množstva dobrých vecí, na ktorých sú dnešné Košice postavené.


tlaèová konferencia zimná olympiáda, ochranári, VLK, Juraj Lukáè, portrét , výškaJuraj Lukáč, lesoochranárske zoskupenie VLK

Kaviareň Havana Club v Humennom. Má esprit, majú tam výbornú kávu, kubánsky rum a vyzerá to ako kaviareň. Bratislavské kaviarne mi pripadajú veľmi technokratické, chýba im štýl. Ale Havana Club v Humennom, to je presne bratislavská kaviareň, tam si viem predstaviť Miša Havrana, ako prednáša tie svoje teórie. Význam tohto spojenia, ktorý sa používa posledných päť rokov, že ide o centrum nejakých intelektuálov, ma veľmi nevzrušuje. Ja vnímam kaviareň ako fyzickú kaviareň a ten druhý význam nepoužívam. Kaviareň má mať výbornú kávu, kubánsky rum a žiadnych intelektuálov.


20.04.2015 BRATISLAVA: POSLANCI NRSR počas voľby šéfa NKÚ. ( foto Vladimír Šimíček / N )
Foto – Vladimír Šimíček / N

Štefan Kuffa, poslanec OĽaNO

Ja krčmy nevymetám, takže o kaviarňach neviem nič. Pod pojmom bratislavská kaviareň si predstavujem miesto, kde si prídete vypiť kávu. To je kaviareň. Čo iné by som si pod tým mal predstavovať? Je to miesto, kde si človek sadne, keď ide na vychádzku s manželom, manželkou, pozvete toho druhého na kávičku, vypijete ju, porozprávate sa, prípadne si dáte nejaký zákusok a idete ďalej.


balazVladimír Baláž, ekonóm

Nemyslím si, že existuje nejaká špecifická bratislavská kaviareň, ale sú určite dobré kaviarne. Mojou obľúbenou je Café Dias, tam, kde je aj kníhkupectvo, neďaleko Poštovej ulice. Kedysi sa v kaviarňach podávali aj zákusky, to bola viedenská kultúra, ale ja som do Bratislavy prišiel až v roku 1989, takže som prišelec a nie som expert na nejaké bratislavské kaviarne. Ale predstavoval by som si, že tam pečú bratislavské rožky alebo niečo podobné, ale s tým sa už dnes často nestretnete.


Foto - Monika Tódová
Peter Schutz v košickej kaviarni. Foto – Monika Tódová

Peter Schutz, komentátor SME

Ako Košičan nemám veľmi predstavu o bratislavskej kaviarni, ale tá košická je veľmi príjemná. Škoda, že nemá takú intelektuálnu povesť, zrejme v bratislavskej sedia múdri ľudia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie