7 dobrých správ: Autistickému žiakovi nezatlieskali a vyjadrili mu tak najväčšiu podporu

V Kolárove vznikla cyklotrasa, v nemocnici v Brezne pribudli dva nové prístroje a pri Nitre zachránili vzácnu šalviu. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.
1. Francúzsko zavádza eko-daň z leteniek
Francúzsko budúci rok zavedie takzvanú ekologickú daň z leteniek, ktorá je súčasťou opatrení na boj proti klimatickej zmene.
„Rozhodli sme sa zaviesť eko-daň na všetky lety z Francúzska,“ povedala francúzska ministerka dopravy Elisabeth Borneová.
Letenka v ekonomickej triede z Francúzska v rámci EÚ sa touto daňou zvýši o 1,5 eura, takýto let v biznis triede zdražie o 9 eur. Ešte viac sa navýšia ceny letenky do krajín mimo EÚ, za biznis triedu si cestujúci priplatí 18 eur.
Klimatickou daňou získa francúzsky rozpočet ročne 182 miliónov eur, ktoré chce vláda investovať do ekologickejšej infraštruktúry, hlavne železničnej dopravy.
Francúzsko je druhou krajinou, ktorá pristúpila k takejto dani. Pred dvoma rokmi ju zaviedlo Švédsko, kde si cestujúci priplácajú 6 až 39 eur podľa triedy a destinácie.
#UPDATE The French government is to impose a tax of up to 18 euros ($20) on plane tickets for all flights from airports in France from 2020 to fund less-polluting transportation projects, the transport minister says https://t.co/bYSbIygopj #ecotaxe
— AFP News Agency (@AFP) July 9, 2019
2. Vytvoril web pre neveriacich Arabov
Keď Taleb Al-Abdulmohsen žil v Saudskej Arábii, nemohol otvorene hovoriť o svojom ateizme. Odmietanie islamu sa tam totiž trestá väzením alebo smrťou. Keď neskôr získal azyl v Nemecku, rozhodol sa vytvoriť webstránku pre tých, ktorí majú rovnaké ťažkosti, s akými zápasil v Saudskej Arábii.
Podľa BBC jeho webová stránka wearesaudis.net pomohla už stovkám ľudí v arabskom svete.
„Ak mám čas, venujem ľuďom zo Saudskej Arábie, ktorí hľadajú azyl, desať až 16 hodín denne,“ povedal pre britskú stanicu. „Jedinou arabskou krajinou, z ktorej sa mi neozývajú bývalí moslimovia prosiaci o pomoc, je Omán.“
Pre BBC tiež uviedol, že väčšinu (90 percent) návštevníkov jeho stránky tvoria ženy vo veku 18 až 30 rokov.
Jeho webstránka zaznamenala prudký nárast návštevnosti po úteku 18-ročnej Saudskoarabky Rahaf Kunúnovej. Tá ušla od rodiny a na sociálnej sieti opísala svoj príbeh aj strach, že by ju po návrate čakala smrť za rozhodnutie vzdať sa islamu.
The website helping ex-Muslims flee the Gulf | BBC
Taleb Al-Abdulmohsen lives in Germany now – but there was once a time where he lived and worked in Saudi Arabia, and was incapable of safely expressing his atheism.https://t.co/IunvSes5dz
— Peter J. Fry (@peterjfry) July 9, 2019
3. Spolužiaci mu nezatlieskali
Jack Higgins má autizmus, no ten mu nezabránil v štúdiu na strednej škole Carmel High School, ktorú úspešne dokončil. Bál sa však záverečnej ceremónie a potlesku pri preberaní diplomu. Higgins má totiž ťažšiu formu autizmu a je veľmi citlivý na hluk. Keď išiel so svojimi dvoma bratmi na pódium, aby si prevzal koncoročné vysvedčenie, kráčal