Kedy hráme tajbrejk? pýtal sa Djokovič rozhodcu počas finále Wimbledonu, ktoré rozhodla novinka

Novak Djokovič (vľavo) a Roger Federer po nedeľňajšom finále Wimbledonu. Foto - TASR/AP
Novak Djokovič (vľavo) a Roger Federer po nedeľňajšom finále Wimbledonu. Foto – TASR/AP

Piaty set finále Wimbledonu, stav 5:4 a svetová jednotka prichádza k empajrovému rozhodcovi. „Kedy hráme tajbrejk?“ pýta sa Novak Djokovič. „Za stavu 12:12,“ odpovedá Damian Steiner.

Pre srbskú svetovú jednotku to bola prvá skúsenosť s novinkou na najkonzervatívnejšom tenisovom turnaji sveta.

Nedeľňajšie finále medzi Djokovičom a Rogerom Federerom bolo vôbec prvé vo wimbledonskej histórii s tajbrejkom v rozhodujúcom sete. Paradoxne to bolo najdlhšie finále histórie, bez troch minút trvalo päť hodín. Djokovič vyhral 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6 a 13:12 (3).

Ešte minulý rok o víťazke či víťazovi posledného setu nemohol rozhodnúť tajbrejk, čo je takzvaná skrátená hra, keď hráči dosiahnu stav 6:6 na gemy. Hralo sa dovtedy, kým jeden z hráčov nevyhrával o dva gemy.

Organizátori sa nad zmenou zamysleli po minuloročnom semifinále, v ktorom Kevin Anderson zdolal Johna Isnera v najdlhšom semifinále histórie. Trvalo 6 hodín a 36 minút, Juhoafričan vyhral piaty set 26:24.

Organizátori zaviedli tajbrejk aj preto, že od roku 2000 sa hralo viac ako 20 gemov v piatom sete v 28 mužských zápasoch. Iba dvaja víťazi potom uspeli aj v nasledujúcom kole, píše ESPN.

Rovnako to bolo aj minulý rok v prípade Andersona, vo finále podľahol Djokovičovi v troch setoch.

Inak, Isner bol v roku 2010 účastníkom aj najdlhšieho zápasu Wimbledonu vôbec. V prvom kole zdolal Nicolasa Mahuta v piatom sete 70:68, zápas trval 8 hodín a 11 minút 11 hodín a päť minút, hrali ho počas troch dní a dodnes je najdlhším zápasom tenisovej histórie.

Tieto rekordy mu vydržia navždy. „Tajbrejk za stavu 12:12 v piatom sete je citlivé rozumné rozhodnutie,“ uviedol Isner podľa webu ATP.

Djokovič a rozhodca počas piateho setu. Foto – TASR/AP

Djokovič: Federer dáva nádej aj mne

„Je to tak, ako to je. Rešpektujem pravidlo, akokoľvek je nastavené,“ povedal Federer podľa Wall Streeet Journalu. Posledným grandslamovým turnajom, na ktorom sa v piatom sete nehrá tajbrejk, je Roland Garros.

Na Australian Open sa hrá za stavu 6:6, ale do 10 bodov, na US Open za stavu 6:6, ale klasicky do 7 bodov.