Denník N

Všímajte si u blízkych signály demencie – napríklad okuliare v mrazničke či obité nárazníky

Ilustračné foto – Flickr.com/ Garry Knight
Ilustračné foto – Flickr.com/ Garry Knight

Zabúdanie patrí k pokročilému veku, ale sú príznaky, ktoré nie sú prejavom prirodzeného zabúdania ale nastupujúcej demencie. Keď budete svedkami situácie, po ktorej si poviete „fíha, tak to bolo divné“, ihneď začnite konať, radí odborníčka.

Píše Susan Bergerová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Julie Stapleová bola ešte dieťaťom, keď sa jej otec Mark Womack začal správať zvláštne. Oceňovaný výrobca huslí a violončiel zrazu nebol schopný plniť požiadavky svojich klientov, neodpovedal včas na telefonáty, čoraz častejšie pozeral televíziu a v práci si bral stále viac prestávok. Začal piť a veľmi ľahko sa dokázal rozčúliť.

Toto správanie trvalo celé roky a vybralo si svoju daň. Julie aj jej mama Ginny Womacková, profesionálna huslistka, si mysleli, že je Mark deprimovaný.

Aj preto sa Stapleovej rodičia rozviedli. Marka vyhodili z dvoch firiem v Nebraske a v Texase, pre ktoré vyrábal hudobné nástroje. Znepokojujúce príbehy však pribúdali. Autodielňa mu odmietla opraviť auto, lebo si nedokázal spomenúť na svoje poistné údaje. Cesta do domu jeho rodičov mu trvala päť hodín namiesto obvyklých dvoch.

Najčudnejší však bol telefonát od jeho šéfa. Rodine zavolal, že Mark v práci plače a nevie si spomenúť, ako sa vyrábajú husle. Šéf ho musel odviezť na kliniku.

Tri pätiny prípadov neodhalia

Markovi Womackovi ako 53-ročnému v septembri 2015 diagnostikovali Alzheimerovu chorobu v počiatočnom štádiu. O pár mesiacov neskôr ďalšie vyšetrenia ukázali, že v skutočnosti trpí frontotemporálnou demenciou (FTD).

Ginny – jeho bývalá manželka – sa stala jeho opatrovateľkou.

„Ako poznám svoju mamu, keby to vedela, nikdy by sa s otcom nerozviedla a opatrovala by ho od začiatku,“ povedala Julie Stapleová.

Namiesto FTD býva pacientom často nesprávne diagnostikovaná psychiatrická porucha alebo Alzheimer. Frontotemporálna demencia ovplyvňuje časti mozgu, ktoré súvisia s osobnosťou, so správaním a s rečou. U pacientov sa najčastejšie prejavuje vo veku 40 až 45 rokov.

Halima Amjadová, odborná asistentka z lekárskej fakulty Univerzity Johnsa Hopkinsa, vraví, že približne 60 percent prípadov, keď má pacient príznaky demencie, nie je známych – choroba buď vôbec nie je diagnostikovaná, alebo pacienti nejdú za lekárom, lebo sa hanbia.

Stratené okuliare v mrazničke

Čo by si teda mali príbuzní všímať? Čo ešte možno pripisovať normálnemu starnutiu a čo už je pokles kognitívnych schopností súvisiaci s demenciou?

Je bežné strácať kľúče alebo okuliare či prísť do miestnosti a zabudnúť, čo ste tam chceli robiť? Podobné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zdravie

Teraz najčítanejšie