Denník N

Prežijeme umelú inteligenciu?

Stroje nielenže vyrábajú nové veci, ale dokážu sa aj samostatne pohybovať. Dnes už dokonca hovoríme o tvorivej, vedeckej práci stroja. 

Autor je vysokoškolský pedagóg, FEI STU Bratislava

Pojem umelá inteligencia (UI) je dnes už vo verejnosti dobre známy. Stručne a výstižne môžeme povedať, že pod UI chápeme schopnosť strojov alebo počítačov napodobňovať inteligentné správanie sa živej prírody, hlavne človeka. Dnes sa stále častejšie diskutuje o tom, čo nám tieto nové technológie môžu priniesť. Pritom rôzne predpovede sa pohybujú od optimistických až po katastrofické.  V tomto príspevku si stručne, na mozaike niekoľkých príkladov, ukážeme, čo dnešná UI dokáže, a pokúsime sa predpovedať, čo bude nasledovať v blízkej alebo vzdialenejšej budúcnosti.

Súčasný stav UI

Väčšina čitateľov iste počula o tom, že dnes sa už testujú a na niektorých miestach aj používajú autonómne autá, ktoré jazdia bez ľudského šoféra a už sa plánuje ich bežná prevádzka. Takéto automobily kamerou a senzormi vnímajú svet okolo seba, samy sa rozhodujú a pohybujú sa v dopravnej premávke. Sú tu síce ešte isté etické a legislatívne otázky, ktoré sa však vyriešia. Čoskoro tak budú autonómne stroje schopné nahradiť kvalifikovaných šoférov a dokonca sa predpokladá, že premávka bude bezpečnejšia. Podobne existujú mobilné roboty, ktoré sa dokážu pohybovať v neznámom prostredí, objavujú priestor a autonómne riešia zložité problémy.

To, že dnes roboty vo fabrikách vyrábajú automobily alebo televízory bez zásahu človeka, už snáď videl takmer každý. Nahrádzajú tak ťažkú, stereotypnú, ale aj jemnú, precíznu a komplikovanú mechanickú prácu. Iné zariadenia dokážu identifikovať osoby podľa tvárí alebo vyhodnocovať obraz, napríklad z RTG snímky alebo z CT vyšetrenia za účelom lekárskej diagnostiky. A dokážu to už spoľahlivejšie ako človek.

Iné systémy dokážu rozpoznávať reč a komunikovať s človekom. Napríklad smart televízor alebo mobil dokáže vyhľadať na internete človekom vyslovený názov filmu alebo hudobnej skladby. Ale stroje vybavené UI dokážu už nielen slová identifikovať, ale aj pochopiť hlbší význam reči. Podobne počítače dokážu spracúvať surové textové dokumenty. Systém si ich sám „prečíta“, vyberie z nich to dôležité a dá človeku odporúčanie, alebo priamo spraví nejaké rozhodnutie. To znamená, že takéto zariadenie dokáže nahradiť vysokoškolsky kvalifikovaného úradníka.

Už bol overený aj expertný systém, ktorý si najskôr „naštudoval“ veľké množstvo znalostí z tisícok súdnych sporov konaných v minulosti a teraz dokáže s lepšou spoľahlivosťou určiť výsledok aktuálneho súdneho sporu, než veľmi skúsený právnik. A pomaly sa dostávame do štádia, keď stroje analyzujú množstvo vedeckých článkov z istej oblasti a navrhujú neobvyklé, nové a doteraz neznáme výskumné riešenia, ako sú nové lieky, materiály a výrobné metódy. O čom to teda už hovoríme? O tvorivej, vedeckej práci stroja.

Dosiahnu stroje inteligenciu človeka?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie