Denník N

Chcem, aby bol návštevník stredobodom mojej výstavy, hovorí litovský umelec, ktorý vystavuje v Kunsthalle

V Kunsthalle LAB vystavuje litovský umelec Žilvinas Landzbergas. Foto - Archív KHB / Martin Marenčin
V Kunsthalle LAB vystavuje litovský umelec Žilvinas Landzbergas. Foto – Archív KHB / Martin Marenčin

V bratislavskej Kunsthalle LAB vystavuje jeden z najznámejších umelcov Litvy Žilvinas Landzbergas.

Po vstupe do zatemneného priestoru na bratislavskom Námestí SNP vás pohltí atmosféra akéhosi prírodného kultu. Obrovské parožie umiestnené v prostredí pripomínajúcom laboratórium si privlastňuje väčšinu pozornosti. Drobné predmety z dreva a kovu, pochádzajúce z predošlých umelcových inštalácií, vytvárajú rozprávkovú atmosféru podobnú dielam českého umelca Františka Skálu.

Minimalistický priestor je ohraničený sklenenými stenami, ktoré Landzbergas pretvoril na polopriehľadnú kulisu filtrujúcu svetlo do interiéru. Túto dočasnú výkladnú skrinku, v ktorej je výstava umiestnená ako v teráriu, prirodzene dotvárajú odtlačky rúk a nosov chodcov, ktorí zo zvedavosti nakúkajú z ulice dovnútra.

„Mojou hlavnou sochou je človek existujúci a prechádzajúci sa v tomto priestore, objekty sú už len ihriskom pre ľudskú myseľ. Verím v realitu, ktorá sa dá konštruovať a začne žiť svojím vlastným životom,“ hovorí umelec a sochár o hlavnom účele svojej najnovšej výstavy, ktorá bude návštevníkom prístupná do 1. septembra v priestore Kunsthalle LAB.

Inštalácia láka nazerať dnu do galérie, aj keď je práve zatvorená. Kurátorkou výstavy je Lýdia Pribišová, potrvá do 1. septembra. Foto – archív KHB/Martin Marenčin
Foto – archív KHB/Martin Marenčin
Foto – archív KHB/Martin Marenčin

V architektúre vidí pohyb

Kurátorka výstavy Lýdia Pribišová objavila Žilvinasa Landzbergasa v Litve. „Tento rok som 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie