Denník N

Čaputová v maďarskom menšinovom labyrinte

Örs Orosz, líder strany Spolupatričnosť, na kandidátke SMK pred voľbami v roku 2016. Foto N – Peter Morvay
Örs Orosz, líder strany Spolupatričnosť, na kandidátke SMK pred voľbami v roku 2016. Foto N – Peter Morvay

Ak si slovenská prezidentka nedá pozor, môže sa ľahko stať nástrojom orbánovskej propagandy a pomôže legitimizovať orbánovské metódy.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu maďarskej menšine na Slovensku prihovorí hneď dvakrát. Od tretej poobede bude hosťom diskusie na Gombaseckom letnom tábore, už tradičnom letnom festivale maďarskej mládeže zo Slovenska. Ešte pred tým, od jednej, má odvysielať rozhovor s Čaputovou Rádio Pátria, menšinové vysielanie verejnoprávneho rozhlasu.

Nemusí byť dielom náhody, že sa obe vystúpenia budú časovo skoro prekrývať, naznačuje medzi riadkami denník Új Szó, blízky Mostu.

Tohtoročný tábor bude zaujímavý aj tým, že na ňom netradične Rádio Pátria nebude mať vlastný stan, v ktorom by prebiehali diskusie k verejným otázkam. Podľa Új Szó mohlo byť dôvodom neúčasti Pátrie to, že sa s organizátormi tábora nemohli zhodnúť na programe. Tvrdí to i starosta Fiľakova a politik Mosta-Híd Attila Agócs, ktorý spor hodnotí ako snahu organizátorov o cenzúru a obmedzenie slobody médií. Sám sa vraj preto už tábora nemieni zúčastniť.

Faktom je, že diskusie Rádia Pátria, plánované pôvodne do Gombaseku a teraz natáčané v bratislavskom štúdiu, by s veľkou pravdepodobnosťou vyzneli veľmi kriticky voči súčasnej maďarskej vláde. Boli by to na Gombaseku jedny z mála politických diskusií, na ktorých by nemali výraznú prevahu zástancovia Viktora Orbána.

Pátria pozvala napríklad zástupcov Stredoeurópskej univerzity a Maďarskej akadémie vied, inštitúcií, ktoré práve čelia likvidačnému tlaku budapeštianskej vlády, menšinových intelektuálov kritizujúcich Orbánovu politiku voči krajanom či ekonómov kritických voči vládnej hospodárskej politike.

A to je z pohľadu organizátorov tábora skutočne problém. Gombasek nie je straníckou akciou maďarskej vládnej strany Fidesz tak zjavne a jednoznačne, ako známy tábor Tusványos v Sedmohradsku, na ktorom premiér Orbán prednáša svoje programové prejavy.

Stranícky charakter akcie je skrytejší a občas skôr nepriamy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maďarská spolupatričnosť

Viktor Orbán

Zuzana Čaputová

Teraz najčítanejšie