Denník N

Dubajská princezná utiekla manželovi. Tvoja hra bola odhalená, odkázal jej mocný emir

Princezná Hája (v strede) s manželom, dubajským emirom Mohamedom (vpravo). Foto - Twitter/Ian Jones
Princezná Hája (v strede) s manželom, dubajským emirom Mohamedom (vpravo). Foto – Twitter/Ian Jones

Princezná Hája ušla s deťmi od svojho manžela, ktorý má ďalších päť žien. Jej útek nasledoval po predošlých neúspešných pokusoch dcér panovníka zo Spojených arabských emirátov.

Ide o nezvyčajný súdny spor. Na jednej strane je mocný dubajský emir Mohamed bin Rašíd Al-Maktúm. Na druhej jedna z jeho manželiek, princezná Hája bint al-Husajn, ktorá má blízko k britskej kráľovskej rodine.

Hája ušla zo Spojených arabských emirátov (SAE) so svojimi dvoma deťmi a v Európe chce požiadať o rozvod.

Britskému súdu tak prenechala rozhodnutie o starostlivosti o 11-ročnú dcéru Džalilu a 7-ročného syna Zaída. Podľa agentúry AP by mal súd rozhodnúť do konca mesiaca.

Princezná si ako svoju zástupkyňu vybrala Fionu Shackletonovú, ktorá má viacero skúseností z medializovaných rozvodových konaní. Zastupovala napríklad Paula McCartneyho po jeho rozchode s Heather Mills alebo princa Charlesa, keď sa rozvádzal s princeznou Dianou.

Dubajský emir si zas najal Helen Wardovú, ktorá reprezentovala Guya Ritchieho pri rozvode s Madonnou. Často sa označuje aj ako „prvá voľba pre známych a bohatých“ po rozchodoch.

Rovnako ako Alžbeta II. miluje kone

45-ročná princezná Hája je dcérou niekdajšieho jordánskeho kráľa a nevlastnou sestrou súčasného vládcu kráľovstva Abdalláha II.

Ten sa objavil aj na svadobnej fotografii, keď sa v roku 2004 vydala za dubajského emira ako pravdepodobne jeho šiesta manželka.

Hája vyštudovala Oxford a podľa denníka Guardian vlastní luxusnú nehnuteľnosť neďaleko Kensingtonského paláca, ktorú kúpila vlani za 85 miliónov libier.

Hája tiež pracovala v Medzinárodnom olympijskom výbore či OSN. Predurčila ju na to jej športová kariéra. Súťažila v parkúrovom jazdectve na olympijských hrách v Sydney v roku 2000.

Zároveň prelomila tabu v tradičných moslimských krajinách v športe, keď ako prvá žena vôbec reprezentovala Jordánsko na šampionáte v parkúrovom jazdectve. Mala vtedy len 13 rokov.

Na rozdiel od iných manželiek arabských vládcov z Perzského zálivu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie