Denník N

Bude Vydrica štvrť len pre bohatých? Vďaka majetnejším ľuďom sa otvorí pešia zóna pre všetkých, hovorí developer

Pohľad na zastavanú Vydricu, územie medzi Dunajom a Hradom. Vizualizácia - Vydrica Development
Pohľad na zastavanú Vydricu, územie medzi Dunajom a Hradom. Vizualizácia – Vydrica Development

Bratislavskí poslanci sa obávajú, že projekt Vydrice obmedzí výhľad na hrad a nemyslí dostatočne na ochranu zelene. Developer to odmieta s tým, že na rozdiel od iných projektov nebude mať stromy v kvetináčoch.

„Narodila som sa na Vydrici, hneď ako som videla vizualizácie nového projektu, sa mi to páčilo. Aj som si povedala, že by som tam rada bývala, no keď som sa dopočula, že byty sú už predané, neľúbilo sa mi to. Vyzerá to tak, že už to nebude Vydrica, ale Monte Carlo. Asi sa tam bude veľmi ťažko prechádzať, keď tam budú bývať len vyvolení,“ hovorí 75-ročná Bratislavčanka s tým, že sa novej štvrti zrejme bude vyhýbať, a nie ju vyhľadávať.

„Nedalo sa tam aspoň zopár nájomných bytov postaviť?“ pokračuje dôchodkyňa pred plnou Zrkadlovou sieňou Primaciálneho paláca, kde sa koná ďalšia verejná prezentácia nového projektu bratislavského podhradia.

Predseda predstavenstva Vydrica Development Peter Kavecký v diskusii s Bratislavčanmi odmietol, že by byty boli už predané, pripúšťa však, že developer sa postupne stretáva so záujemcami. Ceny bytov ešte podľa neho sfinalizované nie sú.

Vydrica sa má stavať na tri etapy. Prvá by mala byť hotová v roku 2022. Vizualizácia

Lokalita pre bohatých?

Vydrica, teda územie medzi Dunajom a Bratislavským hradom, už roky chátra. Skôr ako centrum hlavného mesta pripomína perifériu. Pred viac ako sto rokmi ho zničil požiar, neskôr jeho izoláciu dokonala stavba Mosta SNP.

Hoci pokusy oživiť toto územie sú od 40. rokov minulého storočia, až teraz to v skutočnosti vyzerá tak, že Vydrica dostane nový vzhľad. Na projekte Vydrica pracujú posledné tri roky skúsení architekti a urbanisti pod vedením štúdia Compass Architekti.

Do projektu vstupujú majitelia pozemkov – spoločnosť Vydrica, a. s., a developerská spoločnosť Lucron, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny Iko Real Estate, pôvodom z Luxemburska.

Hodnota investičných nákladov na výstavbu sa pohybuje na úrovni 200 miliónov eur, prvá etapa by sa mala začať už tento rok. Prípravné práce začne developer v najbližších dňoch.

Vyrastie teda pod Bratislavským hradom luxusná štvrť pre bohatých?

„Ani v Starom meste na pešej zóne nemôže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Developeri v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie