Denník N

Prispejte mi na londýnsku školu, vrátim sa a pomôžem Slovensku. Študenti hľadajú mecenášov na webe

Nikola Gajdošová robí zbierku na štúdium v Šanghaji, Filip Bednár si vybral literatúru v Londýne. Foto N - Tomáš Benedikovič
Nikola Gajdošová robí zbierku na štúdium v Šanghaji, Filip Bednár si vybral literatúru v Londýne. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na Slovensku pribúda študentov, ktorí nechcú byť odkázaní len na pôžičky a štipendiá. Peniaze na zahraničné štúdium zháňajú aj cez internetové zbierky.

Dvadsaťdvaročného Prešovčana Filipa Bednára baví literatúra. Vedie aj čitateľské krúžky, na ktorých sa snaží pre knihy nadchnúť rovesníkov. „Slovenskí študenti majú vážne problémy s čítaním s porozumením. Chcem pomôcť napraviť to,“ hovorí.

V najbližších týždňoch sa chystá odísť študovať literatúru do Londýna, kde ho prijali na prestížnu University College London. „Nikde na Slovensku sa nedá študovať literatúra ako samostatný odbor. Londýn poskytuje jedno z najlepších vzdelaní svojho druhu, ktoré môžem získať,“ vysvetľuje.

Zahraničnú školu si vyhliadla aj Oravčanka Nikola Gajdošová. Už niekoľko rokov pracuje v neziskovkách, vo februári 2016 pomáhala organizovať fiktívne parlamentné voľby na stredných školách, neskôr pôsobila v Investigatívnom centre Jána Kuciaka.

Vybrala si New York University, ktorá jej ponúkla umiestnenie na ich pobočke v Šanghaji. „Táto škola je unikátna v tom, že umožňuje kombinovať rôzne odbory, technické aj humanitné. Môžem sa tam venovať len tomu, čo ma naozaj zaujíma a nestrácať čas s predmetmi, ktoré nepotrebujem,“ hovorí Nikola.

Na školu s pomocou mecenášov

Nikolu a Filipa spája to, že peniaze na štúdium skúšajú zháňať cez fundraising. Vyrobili si vlastné webové stránky „Filip to London“ či  „NikyG 2 NYU“.

Na nich popísali svoj príbeh a zverejnili číslo účtu, na ktoré im môžu prispieť prípadní mecenáši ich štúdia. Nakrútili aj videá o svojej zbierke, ktoré umiestnili na sociálne siete.

Obaja majú cieľ vyzbierať 10-tisíc eur. Nikole by to stačilo na uhradenie časti výdavkov na školné, v prípade Filipa to môže pokryť náklady na život v Londýne. Zvyšok potrebných peňazí si plánujú zohnať sami.

„Mnoho iných možností než je fundraising na Slovensku nemám. Študentské pôžičky sa väčšinou poskytujú až od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie