Spýtajte sa ľudí, akú ulicu chcú, a nebuďte prekvapení, že nechcú len parkovať

Bratislava má prvý manuál verejných priestorov, ktorý jednotne určuje, ako má vyzerať sedem ulíc v okolí Panenskej.
Keď sa desiatich ľudí v jednom dome spýtate, ako by mala vyzerať ich nová fasáda, je veľmi pravdepodobné, že prídete skôr k patovej situácii, než k zhode.
Predstava, že by čosi podobné mohlo fungovať na mierke celej ulice, ba dokonca niekoľkých ulíc, sa preto na prvý pohľad javí ako nemožná.
V okolí Panenskej ulice v Bratislave sa zhodu nájsť podarilo. Je to prvá lokalita hlavného mesta, ktorá má manuál verejných priestorov. Koncom júna ho schválili staromestskí poslanci a vychádza práve z požiadaviek a názorov ľudí, ktorí tu žijú.
„Je to veľký krok pre Panenskú a malý krok pre Bratislavu,“ hovorí architekt Ľudovít Urban a autor manuálu. Za úspechom vidí hlavne dlhodobé pôsobenie občianskeho združenia Punkt v tejto lokalite a tiež rozhodnutie Starého Mesta investovať do nej.
„Nejde len o samotné schválenie manuálu, ale aj o to, že spôsob, akým sa to stalo, sa môže rozšíriť ako pozitívna vlna, a to je ešte dôležitejšie.“
Čo manuál vlastne znamená
Manuál tvorby verejných priestorov je vo svete štandardným nástrojom na to, aby mesto vyzeralo a fungovalo na základe jednotných pravidiel.
Bežne rieši to, aká bude šírka chodníkov a cesty pre autá, či a kde budú na uliciach cyklotrasy, kde budú rásť stromy, ako bude vyzerať osvetlenie, smetné koše a lavičky, ale aj také zdanlivé detaily ako to, či budú chodníky z dlažby alebo kameňa a aké konkrétne stromy by mali na ulici vysadiť.
Ide o množstvo technických údajov, ktoré po ich sčítaní vytvoria charakter ulíc a vo väčšej mierke aj charakter celého mesta.
Keď takéto pravidlá existujú, potom sa nestane napríklad to, že na jednej ulici – napríklad na zrekonštruovanej Štúrovej ulici – nájdete desať druhov rôznej dlažby, ktorá nemá nič spoločné s okolitými ulicami. Alebo by sa nestalo, že Židovská ulica dostane absolútne nevhodný a nebezpečný typ dlažby, ktorú je potrebné po pár mesiacoch vymeniť, ako sa to stalo počas predošlého vedenia Starého Mesta Radoslavom Števčíkom.

Na Slovensku má dosiaľ schválený manuál verejných priestorov