Denník N

Neďaleko Dankovho stožiara majú v Bratislave ten svoj aj Maďari. Hneď oproti Čaputovej

Maďarská vlajka na veľvyslanectve pri prezidentskom paláci. Foto N - Tomáš Benedikovič
Maďarská vlajka na veľvyslanectve pri prezidentskom paláci. Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Danko má pri stavbe „o tri metre vyššieho“ stožiara vzor – Maďarov a svojho priateľa Lászlóa Kövéra. Maďarská vlajka už dnes v Bratislave veje na úrovni slovenskej, ktorá je na Prezidentskom paláci.

Stožiar na vlajku musí byť vyšší ako ten pred parlamentom v Budapešti – tak znelo zadanie predsedu SNS Andreja Danka na výstavbu stĺpa pred Národnou radou podľa slov jeho hovorcu. Predseda parlamentu si za stavbu 30-metrového stožiara na hradnom kopci vyslúžil posmešky pre márnotratnosť, ešte viac sa písalo o detinskej snahe dokazovať si vlastnú veľkosť stožiarom, ktorý bude o tri metre vyšší, než majú Maďari.

„Požiadavka bola, aby mal stožiar čo najvyššiu možnú výšku. Od stavebných inžinierov a statikov sme dostali parameter výšky 30 metrov a s tým sme súhlasili. Keď už niečo robíme, tak poriadne, nech je to dôstojné,“ vysvetľoval už osobne výšku stožiara Danko v stredu a snažil sa presvedčiť, že mu nejde o to dokazovať si niečo cez stožiar vo vzťahu k Maďarsku.

Bratislavská symbolika

Faktom je, že meranie si stožiarov či ich umiestňovanie na symbolické miesta doteraz nebolo súčasťou slovenskej politiky a patrí skôr k maďarskej. Tá často vychádza zo sentimentu za Veľkým Uhorskom, ktorého súčasťou bolo do roku 1918 aj Slovensko.

Výkop pre stožiar, ktorý objednal Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Za príkladom netreba chodiť ďaleko, od Dankovho stožiara je vzdialený len niekoľko stoviek metrov. Už keď v roku 2014 maďarské veľvyslanectvo kupovalo v utajenom režime budovu na rohu Hodžovho námestia a Štefánikovej ulice, prenikali z prostredia diplomacie úvahy, či Maďari nekupujú túto budovu len preto, aby na nej vyvesili štátnu vlajku len niekoľko desiatok metrov od štandardy slovenského prezidenta, ktorý sídli len o pár desiatok metrov ďalej v Grassalkovichovom paláci. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie