Denník N

Skutočný Trainspotting a smrtiaci koktail. Drogová epidémia v Škótsku predbehla aj tú americkú

Film Trainspotting zobrazoval reálne problémy mladých Škótov v 80. a 90. rokoch. Foto - CSFD/Miramax
Film Trainspotting zobrazoval reálne problémy mladých Škótov v 80. a 90. rokoch. Foto – CSFD/Miramax

V krajine veľkej ako Slovensko zahynulo vlani v súvislosti s drogami takmer 1200 ľudí. V prepočte na počet obyvateľov je to s obrovským náskokom najviac v Európe.

Mary pracuje osem rokov ako zdravotníčka v Edinburghu. K ľuďom, ktorí sa predávkujú drogami alebo liekmi, ju volajú bežne.

„Počas zmeny mám vždy aspoň jedného takého pacienta, cez víkend aj dvoch či troch,“ hovorí pre Denník N.

Ako vraví, prípadov užívania drog je v Edinburghu, hlavnom meste Škótska, veľa. Mnoho ľudí berie heroín, iní metadon, čo je jeho predpisovaná slabšia náhrada, ďalší berú oboje. Populárnymi sú opäť kokaín a extáza, ktoré sa užívajú najmä cez víkendy.

Počas výjazdov sanitkou ju viackrát vyslali k prípadom predávkovania, ktoré sa skončili smrťou. Často išlo o človeka, ktorý užil drogu sám a nemal mu kto pomôcť. „Prestal dýchať, pretože droga mu potlačila dýchanie,“ hovorí Mary, ktorej pravé meno má redakcia k dispozícii.

Jej najhorší prípad sa stal na Nový rok. Sedemnásťročný chlapec s priateľkou brali metadon. Obaja zaspali. Keď sa po ôsmich hodinách dievčina zobudila, priateľ, ležiaci vedľa nej, bol mŕtvy.

„Bolo to na vrchnom poschodí hostela a pamätám si krik, ktorý bolo počuť už od vchodových dverí. Zničujúci začiatok nového roka pre rodinu mladého muža,“ dodáva Mary.

Najhoršie v Európe

Skúsenosti zdravotníčky z Edinburghu nie sú ojedinelé. Oficiálne štatistiky, ktoré zverejnili škótske úrady v utorok, potvrdzujú, že Škótsko je krajinou, v ktorej zomiera na následky drog najviac ľudí na počet obyvateľov v Európe.

A to s obrovským náskokom. Podľa BBC dokonca o jednu obeť na milión predbehla aj Spojené štáty, kde posledné roky hovoria o drogovej epidémii, ktorá okrem iného stojí aj za poklesom očakávaného veku dožitia v USA.

Celkovo v Škótsku, ktoré má zhruba toľko obyvateľov ako Slovensko, zomrelo v súvislosti s drogami vlani takmer 1200 ľudí. Ide o najviac od začiatku meraní v roku 1996 a medziročný nárast o výrazných 27 percent. Pre porovnanie, u nás v roku 2016 zomrelo na drogy 33 ľudí.

A aj keď štatistiky niektorých európskych štátov podľa BBC môžu byť podhodnotené, v Škótsku je situácia neporovnateľná. Aj v porovnaní s celou Britániou je to trikrát viac.

Generácia Trainspottingu

Viacerí si pri slovnom spojení drogy v Škótsku predstavia kultový film Trainspotting, natočený podľa nemenej slávnej knihy, ktorý rozpráva príbeh mladých škótskych užívateľov tvrdých drog. Príbehy Marka Rentona, Tommyho, Spuda či Sick Boya vychádzali z reality.

V 80. rokoch a začiatkom deväťdesiatych obrovské množstvo mladých ľudí skutočne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie