Denník N

Neznášal ženy, so mnou sa oženil. Z nenávisti ho to nevyliečilo, naopak

Ilustračné foto - Flickr.com/Guian Bolisay
Ilustračné foto – Flickr.com/Guian Bolisay

Ľubin manžel nebol bežný príklad učiteľa, ktorý má slizké reči a obchytkáva študentky. Držal si odstup a zamotával Ľubu do svojej siete. Bol to klasický postup manipulátora.

Ľuba často od svojich kolegýň a známych počúvala sťažnosti na to, ako ich manželia vychvaľujú iné ženy. Napríklad že dobre vyzerajú, majú vychované deti, aké sú kuchárky a ako nefrflú, keď príde ich muž neskoro „z piva“. Ľuba chápala, že toto nie je niečo, čo by manželky práve oceňovali, ale aj tak sa jej to zdalo lepšie ako to, čo počúvala doma ona.

„Môj vtedajší manžel využíval na opis žien v lepšom prípade slová zo zvieracej ríše, v horšom tie najhrubšie výrazy, aké na urážanie žien slovenčina vymyslela. Častoval tak ženy, ktoré poznal, aj tie, čo napríklad videl v televízii, stretol na úradoch, v škôlke našich detí alebo len tak na ulici. Tam sa to však nekončilo. On mal o ženách celé konšpiračné teórie. Podľa neho boli manipulátorky, zlatokopky, cez menštruačný cyklus ich ovládali nejaké temné sily, a preto nemali jasnú myseľ,“ hovorí Ľuba, ktorá s exmanželom žila osem rokov.

Deň rozvodu považuje po narodení svojich dvoch synov za najlepší vo svojom živote. Od rozvodu uplynulo dvadsať rokov, ale pocit úľavy a slobody si Ľuba pamätá dodnes. Hovorí, že hoci má za sebou pár rokov, keď sa so synmi vyslovene pretĺkala životom, stálo to za to.

„Nechcela som, aby si moji synovia mysleli, že to, čo rozpráva ich otec, je normálne, reálne, že taký je život, také sú ženy. A že je v poriadku, keď si muži od nich nenechajú skákať po hlave, čím môj exmanžel myslel to, že ženy treba preventívne urážať, zhadzovať a tešiť sa, keď ich privedú k slzám,“ vysvetľuje.

Atraktívny, úspešný, vtipný

Ľuba exmanžela spoznala na vysokej škole. Od počiatku to nebol rovný vzťah, ale ona si to vtedy nevšímala. Jej exmanžel bol totiž odborný asistent priamo na jej katedre. Bol atraktívny, úspešný, vtipný. Od  študentov a študentiek ho na rozdiel od ostatných vyučujúcich nedelila generácia či dve.

„Na jeho cvičenia chodili aj spolužiaci a spolužiačky, čo inak škole veľa nedávali,“ opisuje Ľuba. Mával poznámky typu, že ženy do vedy nepatria, že keď skončia vysokú, budú už prakticky staré dievky, alebo že žena úspešná vedkyňa je taká rarita ako krava s tromi nohami, ale to vtedy nikoho veľmi netrápilo. Bol to bežný kolorit. Od žien sa očakávalo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie