Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Andrej Danko trestajúci a vztyčujúci

Andrej Danko; tasr
Andrej Danko; tasr

1. Smer ide konečne reformovať zdravotníctvo, len ešte nevieme, či nie iba na papieri. 2. Andrej Danko má rád vlajky, len nie tú jamajskú. 3. Kiskovci chcú ako jediní napadnúť nespravodlivé pravidlá pre nové strany.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális


Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Tomu, že by to Smer s nemocnicami myslel vážne, sa nedá veriť

Možnosť, že by sa Smer po jedenástich premárnených rokoch vo vláde a pol roka pred voľbami pustil do reformy nemocníc, pôsobí už na prvé počutie ako nonsens. Napokon, svojimi minulotýždňovými slovami to potvrdil predseda strany a svojím nekonaním aj predseda vlády.

A predsa to v utorok vyzeralo tak, že k reforme predsa len môže prísť. Po stretnutí s Robertom Ficom totiž nominantka Smeru na poste ministerky zdravotníctva Andrea Kalavská povedala, že stratifikácia by mala prejsť ako ústavný zákon. Navyše, ozvala sa aj SaS, ktorá vraj v prípade, ak v zákone nebudú nášľapné míny, normu podporí. A ak by vraj zákon vláda spojila s dôverou, bude hlasovať aj tak.

No napriek tomu je namieste skepsa.

Tri dôvody pre nedôveru. V prvom rade je tu fakt, že Kalavská zatiaľ nevie ani to, ako by hlasovala strana, ktorej je nominantkou. Fico, za ktorým sa musela unúvať do straníckej centrály, pri nej po stretnutí nestál. A hovorca Smeru vyhlásil, že poslanci sa najprv musia zoznámiť s konečným znením legislatívy, ktoré však stále nie je k dispozícii, pretože k nemu mala výhrady legislatívna rada vlády.

Po druhé, keď sa aj zákon do parlamentu dostane už v septembri a mal by aj podporu Smeru, bude to v čase, keď už koaliční partneri nebudú viazaní koaličnou zmluvou. Hoci Most so stratifikáciou nemá problém, SNS hovorí o tom, že treba počkať, že je skeptická, či to Smer podporí.

A predovšetkým, už jasne naznačila, že namiesto o stratifikácii bude hovoriť o „rušení“. Ak sa jej podarí tento pojem dostať do povedomia verejnosti (na tom už zapracoval aj samotný Fico), na reformu môžeme zabudnúť. A SNS sa bude tváriť ako záchrankyňa špitálov v okresných mestách.

Po tretie, fakt, že Fico chce ústavný zákon, znamená niekoľko vecí. Od toho, že by to opäť raz znížilo význam najvyššieho zákona, cez to, že oprava zákona by si aj v budúcnosti vyžadovala 90 hlasov, až po to, že ide o jeho obvyklú fintu. Keby zákon prešiel,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie