Denník N

Monika Flašíková-Beňová: Vláda s SNS by mi prekážala menej ako s KDH

Monika Flašíková Beňová. Foto N – Vladimír Šimíček
Monika Flašíková Beňová. Foto N – Vladimír Šimíček

Europoslankyňa Smeru Monika Flašíková-Beňová hovorí, že premiér Fico aj minister Kaliňák robia z úbohých utečencov teroristov. Morálnou povinnosťou je pritom podľa nej im pomôcť. Za garáže na Bratislavskom hrade berie na seba zodpovednosť za tú časť Smeru, ktorá o tom rozhodla.

Tento týždeň ste na svoj Facebook napísali, že minister Draxler je nekompetentný. Status ste už zmazali, prečo?

Komunikovala som s iným kolegom, ktorý mal naňho iný názor. Páčilo sa mi, ako pekne sa ho zastal. Niežeby som si to dnes už nemyslela, ale existuje iný spôsob, ako sa dajú tieto veci vyjadriť. Nechala som sa vtedy uniesť a napísala som to.

To sa vám na Facebooku stáva často.

Mne sa to stáva. Zrejme ste si všimli, že poslanci Európskeho parlamentu nie sú veľmi médiami vyhľadávaní na rozhovory. Pre mňa je Facebook médiom, cez ktoré sa snažím prezentovať svoje postoje. Presne tak ako v bežnom živote sú veci, ktoré si rozmyslíte, a keď si ich rozmyslíte, tak ich odtiaľ stiahnete.

Kto z kolegov vás presvedčil, aby ste tak urobili?

Peťo Kažimír. To, čo mi napísal, bolo veľmi ľudské, vôbec to nestaval na stranícku líniu.

Prečo si teda o Draxlerovi myslíte, že je nekompetentný?

Peťo Kažimír mal pravdu v tom, že ak mám pocit, že pán Draxler nerobí niečo správne, tak bude rád, ak mu to poviem osobne. Som presvedčená, že školstvo je pre túto krajinu strašne dôležité. Mám isté výhrady voči tomu, ako sa to nerobí a mohlo by sa.

Video: Ja by som u Putina za Slovan nelobovala

 

Myslíte si, že Robert Fico mal ísť na oslavy 70. výročia konca druhej svetovej vojny do Moskvy?

Myslím si, že všetci európski politici tam mali ísť. Výročie nespájam s Vladimirom Putinom. Že momentálne je ruským prezidentom a jeho politika k Ukrajine nie je taká, ako by sme si v Európskej únii predstavovali, neznamená, že nemáme vzdať hold ľuďom, ktorí za nás viedli víťaznú vojnu. Pre mňa je to veľmi citlivá téma.

Prečo?

Môj starý otec bol partizán, časť mojej rodiny má židovské korene.

Bolo podľa vás v poriadku aj to, že Robert Fico bol nedávno v Moskve opäť na oficiálnej návšteve?

Druhá návšteva bola dlho plánovaná a mala skôr hospodársko-ekonomický rozmer. V politike pôsobia dva typy politikov. Idealisti môjho typu a racionálni politici typu Roberta Fica. Robert Fico, zrejme správne, považuje Ruskú federáciu za možného silného hospodárskeho partnera.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Návšteva sa udiala po tom, ako Rusko vytvorilo zoznam 89 nežiaducich osôb z EÚ. Prečo si myslíte, že na zozname nebol nikto zo Slovenska?

K zoznamom z jednej alebo druhej strany mám odmietavý vzťah, pretože sa mi to zdá príliš osobné. Vôbec to nerieši daný stav. Môžeme si o Putinovej politike myslieť čokoľvek a ja si o nej nerobím žiadnu ilúziu, naozaj Putin vo veľa veciach zlyhal, ale je to krajina taká, aká je. Keď prídem do kongresu, tiež im nehovorím, že majú zrušiť trest smrti, pretože by to bolo úplne zbytočné. Rusko je krajina, s ktorou EÚ potrebuje mať hospodárske a ekonomické väzby. Môžu to rôzni ľudia vidieť rôzne, ale cítia to tak aj politici z väčších krajín.

Nebol zoznam dôvodom na odmietnutie návštevy?

Bola dlhodobo dohodnutá. Keď tu bol minister Lavrov na oslavách konca druhej svetovej vojny, už vtedy sa pripravovali jej detaily. Váš vzťah voči premiérovi môže byť akýkoľvek, ale ja som premiéra osobne počula, čo povedal Lavrovovi, počula som, ako stojí za všetkými rozhodnutiami EÚ, preto to možno nevidím až tak dramaticky ako niektorí iní. Premiér Fico sa k všetkým rozhodnutiam EÚ prihlásil veľmi jednoznačne.

Čo povedal?

Nemám dôvod vám to rozprávať, ale bola som pri tom osobne a počula som ho to povedať. Predstavy o jeho patetickom vzťahu k Putinovi sú trošku pomýlené.

Takže bol aj kritický?

Bol kritický a bol veľmi jednoznačne na strane EÚ.

Prečo je na rokovaní kritický a na tlačovej besede nie?

To sa musíte spýtať pána premiéra.

Kvôli prieskumom verejnej mienky?

Nemyslím si, že prieskumy sú niečo, čo by ho znepokojovalo.

Naozaj?

Poznám Roberta Fica šestnásť rokov a vypracoval sa na politika, ktorý momentálne na Slovensku nemá konkurenciu. Nemá strach z prieskumov. Samozrejme, ako každý politik chce mať čo najväčšiu podporu, ale že by sa potil kvôli prieskumom, to nemôžem povedať.

Ako inak si vysvetliť, že vy hovoríte o tom, ako bol k Lavrovovi kritický, a verejne to vôbec nepovedal?

K samotnej diplomacii patrí aj to, že hoci niečo na stretnutí s politikom poviete, nemusíte s tým hneď utekať na tlačovú konferenciu.

Video: Prijať utečencov je naša civilizačná povinnosť

Niekoľko desiatok osobností spísalo kvôli tejto návšteve Moskvy výzvu premiérovi, v ktorej okrem iného píšu, že „Robert Fico a s ním aj celá Slovenská republika sa ocitli na zozname ruských pritakávačov a vazalov, už za vlády Vladimíra Mečiara sa ukázalo, že Slovensko nemôže byť krajinou s jednou tvárou obrátenou do budúcnosti civilizovaného sveta a druhou smerujúcou do komunistickej minulosti“. Aj to, čo hovoríte, môže vyvolať tento dojem. Je v poriadku, že Fico na verejnosti nevystupuje k Rusku kriticky?

Myslím, že niekoľkokrát kriticky vystúpil. Práve naopak, keď som hovorila, že EÚ by mala brať do úvahy výsledok referenda na Kryme, on bol prvý, ktorý mi povedal: Monča,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie