Denník N

Tour, 13. deň: Pre cyklistiku je darom ako Sagan. Môže Alaphilippe vyhrať Tour de France?

Julian Alaphilippe finišuje v časovke. (AP Photo/Christophe Ena)
Julian Alaphilippe finišuje v časovke. (AP Photo/Christophe Ena)

V časovke sme videli najväčšiu športovú tragédiu Tour.

Trinástou etapou Tour de France bola individuálna časovka, ktorej hlavná zápletka mala spočívať v otázke, či si Julian Alaphilippe udrží žltý dres pre vedúceho pretekára.

Počítalo sa s tým, že by sa mu to mohlo podariť, ale jeho náskok na Gerainta Thomasa a Egana Bernala z tímu Ineos mal podľa predpokladov rapídne poklesnúť.

„Keď má Alaphilippe deň, dokáže predviesť parádnu jazdu a v súčasnej kondícii má v nohách určite solídnu časovku, ale oproti oveľa lepším časovkárom Ineosu by mal byť porazený,“ napísal Daniel Benson z webu Cyclingnews.

Ukázalo sa však, že motivácia v podobe žltého dresu dokáže posúvať cyklistove limity ďalej, než by ktokoľvek očakával.

Julian Alaphilippe predviedol svoju životnú časovku a nielenže obhájil žltý dres, ale aj etapu vyhral a zvýšil náskok na Gerainta Thomasa.

Alaphilippe je dôvodom, prečo francúzski fanúšikovia prežívajú počas Tour najväčšiu radosť za posledné roky. Stal sa prvým Francúzom od Laurenta Fignona v roku 1989, ktorý vyhral etapu v žltom drese.

Jazdec tímu Deceuninck-Quick Step je pre cyklistiku podobným darom ako Peter Sagan. Jazdí atraktívne, útočí a v tejto sezóne je s 12 víťazstvami najúspešnejším cyklistom sveta. Na Tour ako jediný cyklista vyhral dve etapy.

„Cyklistika by nebola tým, čím je, ak by sme nemali jazdcov ako Julian, ktorí jazdia emóciami,“ povedal pre L´Equipe manažér tímu Patrick Lefevere.

Na tohtoročnej Tour de France ukázal veľkú statočnosť pri bránení žltého dresu, popri tom nemal problémy pracovať pre šprintéra Eliu Vivianiho a teraz sme zistili, že dokáže zdolať najlepších časovkárov sveta.

Prečo by teda Julian Alaphilippe nemohol celkovo vyhrať Tour?

Odpoveďou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Sagan

Tour de France

Teraz najčítanejšie