Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Poisťovne núkajú dôchodky, akoby sme mali žiť aj po deväťdesiatke

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Nasporíte si 20-tisíc eur a poisťovňa vám za to vyplatí pri priemernom veku dožitia len 17-tisíc eur.

Máte 62 rokov, idete do dôchodku a v druhom pilieri ste si nasporili 20-tisíc eur. Poisťovňa vám povie, že vám každý mesiac vyplatí dôchodok 74 eur.

Za rok je to 885 eur. Vy viete, že priemerná dĺžka, ktorú sa dožívame na dôchodku, je 19 rokov. Za ten čas by vám teda poisťovňa mala vyplatiť približne 16,8 tisíca eur. Dostanete tak o tri tisícky eur menej, ako ste si nasporili v druhom pilieri.

Výplatu takého nízkeho dôchodku z druhého piliera avizuje 62-ročnému žiadateľovi poisťovňa Generali.

Allianz aj Union nám svoje výpočty odmietli poskytnúť, hoci ich musia povinne ukázať jednotlivým žiadateľom o dôchodok. No z neoficiálnych informácií vyplýva, že aj tieto dve poisťovne ponúkajú prvým dôchodcom v druhom pilieri také nízke mesačné dávky, že ak by si penzisti uložili nasporené peniaze hoci aj do banky na nulový úrok, boli by na tom lepšie.

Aké sú rozdiely

O výplatu penzie v druhom pilieri zatiaľ požiadalo približne 50 ľudí. Všetky tri poisťovne už poslali navrhované výšky dôchodkov Sociálnej poisťovni, ktorá ich posunie žiadateľom o dôchodok. Prví noví dôchodcovia, ktorí boli od začiatku v druhom pilieri, totiž teraz ukazujú komerčným poisťovniam, koľko si nasporili, a tie im za to ponúkajú plán výplaty doživotného dôchodku.

Z ponúk, ktoré ukázali poisťovne štátu, vyplýva, že jedna z poisťovní chce vyplácať ešte nižšie dôchodky ako Generali. Druhá síce nastavila ponuku vyššie, ale aj tá je hlboko pod prepočtami, ktoré robili analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií.

Podľa vládnych prepočtov by pri nasporenej sume 20-tisíc eur mohol byť mesačný neindexovaný dôchodok 103 eur. To je zhruba o 30 eur mesačne viac, ako plánuje vyplatiť dôchodcovi súkromník.

Pre upresnenie, ide o neindexovaný dôchodok bez nároku na výplatu pozostalostných dôchodkov.

 

obrazok

Ekonómovia IFP hovoria, že použili štandardné vzorce a rátali s dĺžkou dožitia na dôchodku 19 rokov. Toľko sa slovenskí občania v priemere dožívajú na dôchodku podľa prepočtu našich štatistikov. Počítali tiež s tým, že poisťovne budú zhodnocovať úspory ľudí, z ktorých vyplácajú penzie, sadzbou 1,9 percenta. To je maximálna výška takzvanej technickej úrokovej miery, ktorú stanovuje Národná banka Slovenska. A hoci do výpočtu zarátali aj päťpercentnú maržu pre poisťovne, vyšiel im oveľa vyšší dôchodok, ako ponúkajú súkromné poisťovne.

„Keď sme prepočítali údaje, vychádza nám, že buď majú maržu takmer 50 percent, alebo neuvažujú so žiadnym zhodnotením nasporených prostriedkov,“ hovorí analytik IFP Juraj Franek.

Aj Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že ponuky komerčných poisťovní sa javia veľmi nízke. Podľa prepočtov banskobystrických akademikov by mal 62-ročný dôchodca, ktorý si nasporí 20-tisíc eur, dostávať z druhého piliera každý mesiac približne 90 eur.

„Neprekvapuje nás, že dôchodky sú nižšie, ako počítal štát, ale až také nízke sme nečakali,“ čuduje sa Šebo.

Ekonómovia z banskobystrickej univerzity vo svojich prepočtoch použili poplatky, ktoré uvádza životná poisťovňa Allianz vo svojej výročnej správe z roku 2013. Podobne ako štátny inštitút rátajú so zhodnotením prenesenej sumy z II. piliera na úrovni 1,9 percenta a s dĺžkou dožitia na dôchodku 19 rokov.

„Prepočty poisťovne naznačujú, ako by mal dôchodca 54, a nie 62 rokov. Alebo ten rozdiel spôsobujú obrovské poplatky, ktoré sú niekoľkokrát vyššie ako tie, s akými rátal štát,“ uvažuje Šebo.

S akou maržou, zhodnotením a dĺžkou dožitia na dôchodku počítala Generali, nám nepovedala. Allianz a Union nezverejnili ani samotnú výšku dôchodkov.

Priveľa voľnosti

Keď sa debatovalo o dôchodkoch, najväčší spor bol o tom, na akú časť dôchodkových úspor komerčné poisťovne nedosiahnu vôbec, lebo ich sporitelia môžu dostať vyplatené na ruku. O tom, ako sa budú rátať samotné dôchodky, sa hovorilo menej.

Štát poisťovniam nenadiktoval, aké vzorce majú pri výpočte penzií používať. Poisťovne majú teda voľnú ruku v tom, s akou mierou dožitia v prepočtoch rátajú, akú si naúčtujú maržu, náklady a akým percentom budú zhodnocovať presunuté úspory z druhého piliera. Akurát si nemôžu účtovať náklady na sprostredkovanie obchodu.

Konzervatívnejší prístup poisťovní pri výpočte penzií sa zo začiatku čakal a je dosť možné, že poisťovne časom svoje prepočty upravia.

Ekonóm SAV Vladimir Baláž si myslí, že rozdiel vo výpočtoch spôsobuje najmä to, z akých úmrtnostných tabuliek poisťovne vychádzajú, teda s akou dĺžkou dožitia na dôchodku rátajú. Myslí si, že to bude viac ako 19 rokov.

Poisťovne môžu vychádzať z toho, že v druhom pilieri si sporia najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia, a tí viac dbajú o svoj životný štýl.

No dôchodok 74 eur môže znamenať aj to, že ak by aj poisťovne rátali so zhodnotením úspor o 1,9 percenta a marži päť percent, ľudia by sa museli dožiť v priemere na dôchodku až 29 rokov, teda celkovo 91 rokov.

Ak by rátali so zhodnotením pol percenta, dĺžka dožitia na dôchodku by bola 23,5 roka.

V tomto roku začne poberať dôchodok z druhého piliera asi tritisíc sporiteľov. Väčšina z nich nemá v druhom pilieri nasporených viac ako 5-tisíc eur.

Podľa prepočtov IFP by pri tejto sume mal byť dôchodok z druhého piliera 24 eur. Poisťovňa Generali však takýmto dôchodcom ponúka len 18,15 eura mesačne.

Platí však, že podstatnú časť celkovej penzie dostanú aj títo dôchodcovia z prvého piliera, teda zo Sociálnej poisťovne.

Dnes na DennikE.sk

 • Burzy: Americké akcie mierne stratili, ropa však vykázala rekordný týždenný nárast
 • Samosprávy: Košice sa obávajú nedostatku hotovosti do dvoch mesiacov
 • Nemecko: S&P potvrdila Nemecku najvyšší rating AAA
 • Ekonomický newsfilter: Korona-nekorona, Sme rodina si svoje stráži a s nikým sa deliť nemieni
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?
Zdieľať

Pijú Slováci počas krízy viac? Tržby za predaj alkoholu stúpli len mierne, za vodku však až takmer o pätinu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slováci počas koronakrízy zatiaľ nekupujú masívne alkohol. Prieskum agentúry Nielsen ukázal, že tržby za predaj alkoholu v monitorovaných obchodoch sumárne počas štyroch týždňov stúpli medziročne len o štyri percentá.

Zdieľať

Ako to bude s odkladmi splátok bankových úverov (aktualizované otázky a odpovede po dohode vlády s bankami)

Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dohoda medzi bankami a vládou bola uzavretá, ale detaily sa ešte budú dolaďovať. Foto N – Tomáš Benedikovič

Môžu si banky dávať nejaké podmienky, aby mi umožnili odklad splátok? Týkajú sa odklady aj samospráv? Čo sa stane s poistením k úverom? Prinášame aktualizované odpovede na najčastejšie otázky po dohode vlády s bankami o odklade splátok.

Zdieľať

Toto celé je ako basa pre ľudí, ktorí chcú robiť (ľudia píšu o svojej práci)

Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák
Ilustračné foto -Tomáš Hrivňák

Ľudia píšu, ako sa im teraz darí v podnikaní (7): „Čo sa týka hrania v baroch a na svadbách, tak tam sa platby riešia na ruku. Takže z hľadiska pomoci od štátu sme na tom asi tak ako čašníci. Tým tiež nikto nezaplatí prepitné.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Výberové konanie v juhokórejskom Ansane prebehlo na miestnom štadióne. Všetci záujemcovia o prácu vo firme Ansan Urban Corporation museli mať počas testov rúška. (ap)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP
Zdieľať

Minister zdravotníctva Krajčí v krátkom čase podpíše ďalšiu zmluvu na ventilátory. Slovensko by tak malo mať počas vrcholu pandémie viac ako tisíc ventilátorov, ktoré by sme podľa odhadov mali potrebovať. Bližšie informácie ku kontraktu zatiaľ minister neposkytol.

Zdieľať

Vláda podpísala zmluvu na nákup tristo ventilátorov, vyrobia ich do konca júna

Matovič a Krajčí počas návštevy Chirany Medical. Foto - úrad vlády
Matovič a Krajčí počas návštevy Chirany Medical. Foto – úrad vlády

Minister zdravotníctva Krajčí uzavrel s predstaviteľmi Chirany Medical zmluvu na 300 ventilátorov, ktoré firma zo Starej Turej vyrobí do konca júna. O dohode informoval premiér Igor Matovič, ktorý ráno prišiel aj s ministrom priamo do firmy.

Vo firme zvýšili výrobu štvornásobne, vďaka čomu by mali zabezpečiť dohodnutý záväzok. Matovič predpokladá, že vďaka novovyrobeným ventilátorom sa podarí vykryť potreby krajiny v boji proti koronavírusu.

Predpoklad je, že ochorenie bude u nás vrcholiť v polovici júla, keď budeme potrebovať 1000 ventilátorov. Zatiaľ máme 500 ventilátorov, informoval Matovič.

Firma Chirana Medical zastavila všetky dodávky do zahraničia, aby stíhala vyrobiť 300 ventilátorov, ku ktorým sa zaviazala dnešnou zmluvou s vládou.

Jej predstavitelia tvrdia, že už teraz dostali veľa ponúk od slovenských firiem, ktoré sú ochotné pomôcť s výrobou jednotlivých komponentov. Ak nebude Chirana stíhať, tieto ponuky využije.

Krajčí v krátkom čase podpíše ďalšiu zmluvu na ventilátory. Slovensko by tak malo mať počas vrcholu pandémie viac ako tisíc ventilátorov, ktoré by sme podľa odhadov mali potrebovať. Bližšie informácie ku kontraktu zatiaľ minister neposkytol.

Viac o výrobe ventilátorov v Chirane čítajte tu.

Zdieľať

Americké akcie sa dnes oslabili po nepriaznivých údajoch o vývoji trhu práce v USA. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie 30 popredných amerických podnikov, stratil 1,69 percenta.

Ako klesali akcie na Wall Street

 • Dow Jonesov index sa znížil na 21 052,53 bodu (o 1,69 percenta).
 • Širší index S&P 500 klesol o 1,51 percenta na 2488,65 bodu.
 • Technologický index Nasdaq Composite sa znížil o 1,53 percenta na 7373,08 bodu.

Čo sledovali trhy

 • Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že v USA v priebehu marca v dôsledku koronavírusu zaniklo zhruba 701-tisíc pracovných miest, čo je výrazne viac, než sa čakalo. Miera nezamestnanosti v marci stúpla na 4,4 percenta z februárových 3,5 percenta.
 • Údaje podľa agentúry Reuters potvrdzujú očakávania, že ekonomika USA mieri do recesie. „Očakávania sú veľmi slabé, a to nielen ohľadom ekonomiky, ale aj jednotlivých firiem,“ uviedol obchodník Dennis Dick zo spoločnosti Bright Trading.

Komu sa darilo

 • Akcie výrobcu elektromobilov Tesla sa posilnili o zhruba 5,6 percenta po správe, že firma v prvom kvartáli zvýšila dodávky zákazníkom medziročne o 40 percent na 88 400 vozidiel. Tesla tiež oznámila, že výroba a dodávky nového vozidla Model Y prekonali plánované úrovne.

Čo sa dialo v Európe

 • Oslabovali sa aj hlavné akciové indexy v Európe. Paneurópsky index Stoxx 600 si odpísal 0,97 percenta, frankfurtský DAX 0,47 percenta, parížsky CAC 40 až 1,57 percenta.

Ceny ropy prudko rastú

 • Ropa rástla druhý deň vďaka vyhliadkam na globálnu dohodu o znížení ťažby. Zaznamenala tak rekordný týždenný nárast po piatich týždenných poklesoch v rade.
 • Ceny severomorskej ropy Brent stúpli o 13,9 percenta a uzavreli na 34,11 dolára za barel. Za celý týždeň tak vzrástla o takmer 37 percent.
 • Ľahká americká ropa WTI si pripísala 11,9 percenta na 28,34 dolára za barel. Za celý týždeň stúpla o 32 percent.
 • Ropu ťahá nahor očakávanie dohody o znížení jej ťažby medzi krajinami OPEC a ich spojencami. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že chce rokovať a mohlo by to podľa neho znamenať zníženie ťažby o desať miliónov barelov denne. Pridal sa tak k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý podobné očakávania šíril na Twitteri.
 • Skupina OPEC+ (zahŕňa krajiny OPEC a ďalších významných ťažiarov na čele s Ruskom) plánuje videokonferenciu na pondelok 6. apríla.

Dolár ako bezpečný prístav

 • Dolár sa na devízovom trhu posilňoval tretí deň v rade, investori ho využívajú ako bezpečné útočisko v čase zhoršujúcich sa dôsledkov koronavírusu na ekonomiku. Okolo 22:00 SELČ euro voči doláru strácalo zhruba 0,4 percenta na 1,0810 USD. (čtk, n)
Dow Jonesov index. Screenshot - Google
Dow Jonesov index. Screenshot – Google
Zdieľať

Koronavírus má na ekonomiku omnoho horší vplyv, než mala globálna finančná kríza z rokov 2008 a 2009. Uviedla to dnes podľa televízie CNBC šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

„Nikdy v histórii MMF sme neboli svedkami, že by sa svetová ekonomika zastavila,“ povedala Georgievová v prejave v ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). „Teraz sa nachádzame v recesii, je to omnoho horšie než globálna finančná kríza,“ dodala.

Koronavírusvá kríza podľa šéfky MMF predstavuje „najtemnejšiu hodinu ľudstva a veľkú hrozbu pre celý svet“.

Georgievová tiež uviedla, že MMF spolupracuje so Svetovou bankou a ďalšími medzinárodnými finančnými inštitúciami na zmiernenie ekonomických dôsledkov koronavírusu, ktorým sa už na celom svete nakazilo vyše milióna ľudí.

Vyzvala tiež centrálne banky vo vyspelých krajinách, aby podporili rozvíjajúce sa krajiny.

Georgievová upozornila, že MMF má na boj s dôsledkami koronavírusu k dispozícii bilión dolárov. „Sme odhodlaní využiť z tejto sumy toľko, koľko bude treba,“ dodala. O finančnú pomoc už podľa nej v MMF požiadalo viac než 90 krajín. (čtk)

Zdieľať

Výroba v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia sa neobnoví ani na budúci týždeň. Denníku E to potvrdil hovorca automobilky Peter Švec. Na Slovensku stoja všetky štyri automobilky, Kia sa chce rozbehnúť 6. apríla.

„Výrobné centrum v Trnave posilnilo ochranné opatrenia tak, aby umožnilo podmienky na bezpečný a postupný štart produkcie. Audit preverí správnosť implementácie posilnených opatrení a o dátume postupného a bezpečného spustenia výroby bude rozhodnuté v krátkom čase,“ uviedol Švec.

Trnavská automobilka naposledy uviedla, že nerozbehne výrobu do 5. apríla, odstávka teda potrvá prinajmenšom o týždeň dlhšie.

Zdieľať

Košice môžu mať už o dva mesiace problém s hotovosťou na svojich účtoch, ak nepodniknú okamžité opatrenia na obmedzenie výdavkov. Primátor Jaroslav Polaček zároveň požiadal premiéra o odpustenie dlhu mesta.

Mesto oslovilo banky, aké podmienky a úrokové sadzby by mu vedeli ponúknuť v prípade, ak by v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch potrebovalo čerpať kontokorentný úver. Mesto predbežne kontaktovalo aj banky, ktoré mu poskytli úvery v uplynulých rokoch, so žiadosťou o možnosť odkladu splátok.

„Aj keby sme škrtli všetky výdavky, ktoré nie sú v tomto roku akútne, budú nám chýbať milióny eur. Musíme sa preto rozhodnúť, čo je v tejto mimoriadnej situácii pre mesto dôležité a čo nie,“ povedal primátor.

Okrem iného vedenie mesta v súvislosti s novým koronavírusom predpokladá výpadok podielových daní vo výške 30 miliónov eur a ďalších 10 miliónov eur zo zníženého výberu miestnych daní a poplatkov.

Riaditeľ magistrátu Marcel Čop avizoval prehodnotenie výdavkovej časti rozpočtu s tým, že prioritou budú investície do majetku mesta, ktorý je v havarijnom, respektíve vo veľmi zlom technickom stave. Zníženie finančných príspevkov z mestského rozpočtu sa pravdepodobne dotkne aj mestských častí.

Primátor tento týždeň na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zároveň zaslal list Matovičovi so žiadosťou o odpustenie zostatku návratnej finančnej pomoci vo výške 15,2 milióna eur. Takýto list v uplynulom období dvakrát adresoval aj vtedajšiemu premiérovi Petrovi Pellegrinimu, odpoveď podľa mesta nedostal.

„Budúci týždeň chce mesto poslať ďalší list na ministerstvo pôdohospodárstva so žiadosťou o odpustenie alebo aspoň odklad druhej splátky pokuty vo výške 2,81 milióna eur,“ uvádza magistrát s tým, že vrátiť ju musí za pochybenia pri projekte Európske hlavné mesto kultúry – Kasárne Kulturpark v rokoch 2012 – 2013 počas predchádzajúceho vedenia mesta. (tasr)

Zdieľať

Ceny ropy rastú druhý deň v nádeji, že sa na začiatku budúceho týždňa podarí uzavrieť globálnu dohodu o znížení ťažby. Za celý týždeň by ropa mohla vykázať prvý zisk po piatich týždňoch prepadu.

Ako rastie ropa

 • Severomorská ropa Brent si okolo 18.30 SELČ pridávala 8,9 percenta na 32,61 dolára za barel. Za celý týždeň by mohla stúpnuť o 34 percent.
 • Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase zdražovala o 4,7 percenta na 26,52 dolára za barel. Za celý týždeň by sa jej cena mohla zvýšiť o 25 percent.
Zdroj – Oilprice.com

Čo sa deje

 • Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že sprostredkoval dohodu, ktorej výsledkom bude, že Rusko a Saudská Arábia znížia ťažbu o 10 až 15 miliónov barelov denne. To predstavuje 10 až 15 percent globálnych dodávok.
 • Trump dodal, že zníženie ťažby v USA neponúkol.
 • Ropa, ktorej cena sa minulý mesiac pre dôsledky pandémie spôsobenej šírením koronavírusu prepadla o vyše polovicu, v reakcii vo štvrtok vykázala najväčší jednodenný nárast v histórii.
 • Podľa zdrojov agentúry Reuters rokujú o dosiaľ najvýraznejšom znížení ťažby v histórii členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci vrátane Ruska. Stretnúť by sa podľa azerbajdžanského ministerstva energetiky mali v pondelok 6. apríla. (čtk)
Zdieľať

Schodok verejných financií by sa tento rok mohol zvýšiť na takmer 9 % HDP v dôsledku prepadu ekonomiky a vládnych záchranných opatrení. Vyplýva to z odhadu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Rada hovorí, že deficit by tento rok mohol dosiahnuť 8,67 %  (8,019 miliardy eur). Oproti februáru ide o zhoršenie o vyše šesť percentných bodov.

Z čoho rada vychádzala:

 • prognóza prepadu ekonomiky tento rok o 5 %,
 • vládne opatrenia na pomoc ekonomike zverejnené v nedeľu 29. marca.

Hrubý náčrt dôsledkov:

 • výpadok zhruba 2 miliardy eur na daniach a odvodoch,
 • náklady 3 miliardy eur na vládny balík prvej pomoci (za tri mesiace),
 • výpadok 0,5 miliardy eur v dôsledku zvýšeného čerpania OČR a nemocenského,
 • zvýšené náklady na zdravotnícky materiál o 0,3 miliardy eur,

„Ide o predbežný a zatiaľ zjednodušený pohľad na základe informácií známych ku koncu marca. Odhad budeme spresňovať na základe aktualizácie prognóz ekonomického vývoja, ako aj vzhľadom na aktuálne prijímané vládne opatrenia,“ napísala rada.

Rozpočtový semafor za marec 2020. Facebook Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
Rozpočtový semafor za marec 2020. Facebook Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať