Denník N

Zlatý hlas z Prahy, božský Kája, národný umelec. Kto bol vlastne Karel Gott?

Suvenírová eurobankovka s nulovou hodnotou vyšla v limitovanon náklade a okamžite sa vypredala. Foto - penize.cz
Suvenírová eurobankovka s nulovou hodnotou vyšla v limitovanon náklade a okamžite sa vypredala. Foto – penize.cz

V noci na stredu 2. októbra zomrel Karel Gott. Prečítajte si profil, ktorý sme vydali v júli pri príležitosti 80. narodenín speváka.

„Přepočítal jsem svoje dny / a zjistil, že mi jich ještě pár zbývá / a nic nekončí, dokud se zpívá… Plný sály a moje sny / jako by mi dvacet bylo / a mé štěstí se naštěstí / jen jednou unavilo,“ spieva v piesni »Ta pravá«, podľa ktorej nazval vlaňajší album. Karel Gott odolal rakovine a s kariérou ešte neplánoval skoncovať.

K tohtoročným osemdesiatinám si nechal napísať rodinný duet. V klipe vidíme starnúceho elegána v koženej bunde spievať s 12-ročnou dcérou, mladou kapelou a so sláčikovým kvartetom.

Na rozdiel od sedemdesiatky, ktorú oslávil v najväčšej koncertnej sále v Prahe s účasťou takmer všetkých zásadných postáv českého aj slovenského šoubiznisu, teraz to bolo omnoho skromnejšie. Ale na jeho pozícii najväčšej popovej hviezdy, ktorá kedy vzišla z Československa, to nič nemení. Bol ňou už od 60. rokov. Ako je to možné? Odpovedí je niekoľko.

Hudba a hlas

„Jeho zotrvačnou slušnosťou je neklamať, byť vďačný, nekradnúť, nekopať do mŕtvych a pracovať. Keď od neho televízia v januári 1989 chcela, aby odsúdil palachovských demonštrantov, odmietol. Rovnako v lete nepodpísal petíciu Několik vět, lebo by mu to ohrozilo jeho päťdesiatiny. To je jednoducho Gott

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Karel Gott

Kultúra

Teraz najčítanejšie