Denník N

Muž, ktorý sa lúči so svetom

Americký autor James Welch vo svojich knihách prináša pohľad na život pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky uprostred zúriaceho 20. storočia.

Smrť v tejto knihe je samozrejmá a prirodzená. Oveľa viac bolesti v nej totiž zvykne prinášať sám život. Jej hlavný hrdina Jim Loney na konci príbehu zomrie a je nám to jasné od okamihu, ako si prečítame titul románu. Podobnú hru s nami rozohral Andrzej Wajda vo filme Kanály. Vieme, že na konci je smrť. Ale ako k nej dôjde? A prečo? Napokon, celé je to trochu ako s obyčajným neliterárnym životom. Aj pri ňom tušíme koniec. Vieme o ňom. Ale nemyslíme naň. Nebol však Jim Loney mŕtvy ešte dávno predtým, ako skutočne zomrel?

Renesancia identity

Vydavateľstvo Akropolis prináša už druhú knihu Jamesa Welcha, amerického spisovateľa indiánskeho pôvodu, ktorého predkovia pochádzali z kmeňov Blackfoot a Gros Ventre (s kvapkou írskej krvi). Vlani vyšiel v češtine jeho debutový román Zima v krvi z roku 1974, ktorý vovádza čitateľa do prostredia montanskej rezervácie Fort Belknap uprostred šesťdesiatych rokov.

Už tu sa ozývajú motívy, s ktorými Welch pracuje aj neskôr. Motívy, ktoré si pri dobre známych osudoch pôvodných amerických obyvateľov vieme zrejme všetci celkom dobre predstaviť. Nie sú to už romantické obrázky z bojov o územie, nie sú to žiadne westernové rozprávky. Prichádza

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie