Denník N

Šesťdesiat rokov kariéry Karla Gotta v zlomku z jeho tisíc piesní

Na jeho koncerty dnes chodia fanúšikovia už so svojimi vnúčatami a stále má plné sály. V čom to je? Kľúčom je jeho talent, pracovitosť a profesionalita. Ale to by bolo málo. Tou hlavnou a najdôležitejšou prísadou jeho neprestávajúceho úspechu je cit, s ktorým si vyberá a spieva pieseň. Stotožní sa s ňou, verí jej a poslucháči potom veria jemu. Aj takú banalitku, že si osladí kávu „o trochu víc“. A vďaka tomu v tých piesňach nachádzajú aj kúsok svojho vlastného vnútra.

Karel Gott vydal takmer tri stovky sólových albumov, spolu ich predal viac ako 50 miliónov kusov. Osem jeho albumov získalo zlatú a jeden diamantovú platňu, koncertoval po celom svete. Na festivaloch v Montreale, Cannes, Paríži, Hamburgu, Moskve, Riu či Las Vegas spôsobil senzáciu a spopularizoval svoju vlasť ako žiadny iný český alebo slovenský umelec.

Prvý angažmán získal v známej pražskej kaviarni Vltava. Popritom pracoval ako vyučený elektromontér a na pražskom konzervatóriu súkromne študoval operný spev. Od tých čias nahral bezmála tisíc piesní. Niektoré sú notoricky známe, ale nedajú sa obísť, lebo určovali štandard našej populárnej hudby a boli rozhodujúce pre jeho kariéru. Stali sa z nich hity, ktoré sú soundtrackom doby, v ktorej vznikli. Pripomeňme si zopár z nich. Niektoré piesne z nášho výberu budú neznáme, ale sú to skryté perly, na ktoré by sa tiež nemalo zabudnúť.

V roku 1960 dal v továrni výpoveď a stal sa profesionálnym spevákom. Supernovou sa stal v divadle Semafor. Vstúpil doň v roku 1963. Objavoval sa však nielen v divadle, ale aj v televízii a filme, jeho hlasom napríklad rezonujú hlasivky Limonádového Joea – Sou fár tu jú aj mej –, a už v nasledujúcom roku získava svojho prvého Zlatého slávika, čo je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie