Denník N

Masaker starých elít. Komik Zelenskyj ovládol Ukrajinu ako nik, nebude potrebovať ani rockera

Volodymyr Zelenskyj dosiahol v nedeľu to, čo pred ním žiaden politik. Foto - TASR/AP
Volodymyr Zelenskyj dosiahol v nedeľu to, čo pred ním žiaden politik. Foto – TASR/AP

Podľa odhadov by strana prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorá poslancov vyberala cez internet, mohla vládnuť sama.

V mnohých kútoch Európy sa voliči odvracajú od tradičných politikov a vkladajú nádej do nových, doteraz nevolených ľudí. No nikde sa to ešte neprejavilo tak ako v nedeľu na Ukrajine.

Parlamentné voľby tam s obrovským náskokom vyhrala strana Sluha ľudu Volodymyra Zelenského. Strana sa pritom zaregistrovala len minulý rok. Názov dostala podľa komediálneho seriálu, v ktorom hral Zelenskyj v hlavnej úlohe učiteľa, ktorý vyhrá prezidentské voľby.

Zelenskyj, ktorý vstúpil do politiky len minulý rok, v apríli pretavil scenár seriálu do reality, keď vyhral prezidentské voľby: v druhom kole proti Petrovi Porošenkovi dostal 73 percent hlasov. Pritom ešte koncom roka mal v prieskumoch len niečo nad desať percent.

Ako prvú vec po zvolení rozpustil parlament a o pár mesiacov urýchlil konanie parlamentných volieb. Na Ukrajine totiž vládne prezidentsko-parlamentný systém a prezident na vládnutie potrebuje aj podporu poslancov. Zelenskyj sa tak snažil vyťažiť čo najviac z povolebnej eufórie.

To sa mu aj podarilo. Presné výsledky ešte nie sú jasné, ale podľa sčítania viac ako polovice hlasov to vyzerá, že Sluha ľudu získa väčšinu v parlamente. Zelenského strana bude môcť vládnuť sama, čo sa za necelých 30 rokov ešte nikomu nepodarilo.

„Toto bude historický výsledok na Ukrajine. A de facto prezidentská republika, keďže všetka moc sa konsoliduje v rukách Zelenského,“ napísal na Twitteri slovenský analytik Balázs Jarábik.

Volebná revolúcia

Na Ukrajine sa parlament volí zmiešaným systémom. V 450-člennom parlamente sa polovica poslancov vyberá pomerným systémom ako na Slovensku a druhá polovica v 225 jednomandátových volebných obvodoch. No keďže v 26 obvodoch na Kryme a v častiach Donecka a Luhanska, ktoré okupuje Rusko, respektíve separatisti podporovaní Moskvou, ľudia nevolili, v parlamente bude sedieť 424 poslancov (225 plus 199).

Exitpolly už v nedeľu večer ukázali, že Sluha ľudu získala zhruba 43 percent všetkých hlasov, a potvrdzovali to aj priebežné výsledky z pondelka. Očakávalo sa, že Sluha ľudu získa v pomernom systéme 123 poslancov.

Skutočný rozsah víťazstva Zelenského strany však ukázali až postupné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Volodymyr Zelenskyj

Teraz najčítanejšie