Denník N

Našim povedali, že môžem byť neplodný, ja som ani nevedel, čo to je. Chcel som hlavne prežiť

Ilustračné foto - Flickr.com/Thomas Leuthard
Ilustračné foto – Flickr.com/Thomas Leuthard

Viem, že na Slovensku sa to veľmi nenosí, ale aj neplodní muži si zaslúžia rovnako citlivé zaobchádzanie a otvorenú debatu ako neplodné ženy, hovorí Jakub, ktorý na rozdiel od mnohých iných aspoň vie presne, čo spôsobilo jeho neplodnosť.

Príbeh Jakuba (nie je to jeho pravé meno, na žiadosť páru sme zmenili aj meno manželky) je príbehom mužskej neplodnosti, čo je záležitosť, o ktorej sa u nás ešte stále veľa nehovorí. Hoci si verejnosť aj pod tlakom prípadov z vlastného okolia uvedomuje, že tento problém sa týka žien aj mužov, stále skôr čítame či počúvame o tom, ako to prežívajú ženy a ako to zasahuje do ich životov.

„Asi to súvisí s tým, že sa ženy vedia viac otvoriť a že ľudia akosi automaticky predpokladajú, že ženy to viac trápi, lebo pre ne je vraj prirodzené chcieť byť matkou. Pravdou je, že mužov to mrzí minimálne tak ako ženy,“ hovorí 32-ročný Jakub.

Jeho manželka Stela to potvrdzuje. „Muži o tom len menej hovoria a predpokladám, že sa s tým nezverujú kamarátom.“

Dalo sa to čakať

Keď sa Stele a Jakubovi nedarilo zhruba dva roky splodiť dieťa, vedeli, kde bude problém. „My sme to aj čakali, aj keď sme sa stále modlili za nejaký zázrak,“ hovorí Stela.

Jakub v štrnástich ochorel na Ewingov sarkóm

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie