Denník N

Začína sa Borisova éra. Brexit bez dohody môže pretlačiť aj proti vôli parlamentu

Boris Johnson je nový predseda Konzervatívnej strany a v stredu sa stane aj novým britským premiérom. Foto - TASR/AP
Boris Johnson je nový predseda Konzervatívnej strany a v stredu sa stane aj novým britským premiérom. Foto – TASR/AP

Boris Johnson vyhral hlasovanie členov Konzervatívnej strany a v stredu sa stane novým britským premiérom. Z Únie chce odísť 31. októbra. S dohodou alebo bez nej.

Dopadlo to tak, ako sa čakalo. Boris Johnson sa stane novým britským premiérom. V tajnej voľbe členov Konzervatívnej strany dostal vyše 92-tisíc hlasov, teda 66 percent, a stal sa predsedom vládnej Konzervatívnej strany. Jeho súper Jeremy Hunt získal 46-tisíc hlasov.

V stredu sa súčasná premiérka Theresa Mayová vzdá funkcie do rúk kráľovnej Alžbety II. a premiérom sa stane Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a exminister zahraničia.

Predsedu strany a zároveň premiéra mohlo voliť 160-tisíc členov Konzervatívnej strany. Voľby sa zúčastnilo 87 percent z nich. Bolo to prvýkrát v britských dejinách, keď členovia strany vyberali okrem predsedu strany aj priamo premiéra. V roku 2007 a 2016 si premiéra vybrali labouristi a konzervatívci priamo v parlamente hlasmi poslancov.

Ako cesta na Mesiac

Johnson pár dní pred vyhlásením výsledkov na stránkach denníka Daily Telegraph, pre ktorý pred skoro 30 rokmi pracoval ako korešpondent v Bruseli a šíril euroskeptické články, napísal, ako si to predstavuje. Použil aktuálnu paralelu – 50 rokov od pristátia človeka na Mesiaci.

Podľa neho Británia potrebuje „vôľu a ducha“ Ameriky 60. rokov, ktorá sa rozhodla, že dostane človeka na Mesiac, a dokázala to.

„Pred 50 rokmi sme šli na Mesiac. Dnes isto dokážeme vyriešiť logistickú otázku írskej hranice,“ napísal Johnson. Práve to, aby na írskom ostrove nevznikla hranica medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Británie, a zároveň aby Británia nebola súčasťou colnej únie s EÚ, je hlavný problém, ktorý s dohodou majú zástancovia brexitu.

Podľa Johnsona existuje technológia, ktorá by tento problém

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Svet

Teraz najčítanejšie