Horia lesy v arktickej oblasti, do atmosféry uniklo toľko emisií, ako vyprodukuje Belgicko za rok

Veľké požiare sú aj na Sibíri, ruskí hasiči však väčšinu z nich nesmú hasiť.
Obyvatelia miliónového ruského mesta Krasnojarsk prežívajú netypické leto. Úrady ich vyzývajú, aby von chodili len v nevyhnutných prípadoch.
Mesto v strednej Sibíri je v týchto dňoch zahalené hmlou a dymom z obrovských lesných požiarov. Tie sú síce stovky kilometrov ďaleko, no dym z nich sa dostal aj sem a bezpečnostné normy vzduch prekračuje dvojnásobne.
„Ráno som otvorila okno a, bože, znova dym. Obloha je čierna, slnko nevidieť. Pozriete sa z okna a mesto tam nie je. Bielizeň na balkóne smrdí, ako keby sa sušila nad táborovým ohňom,“ povedala obyvateľka Krasnojarska Oľga Mironenková pre portál Sibir.Realii.
Hovorí, že ju z toho bolí hlava a hrdlo. „Moja štvorročná dcéra kašľala, až takmer vracala,“ dodala.
Na sociálnych sieťach pribudli fotografie v dyme zahaleného mesta. Viacerí obyvatelia na fotografie dokresľujú panorámu, ktorú pre dym nevidieť.
Дым от лесных пожаров в Красноярском крае достиг Омской области:https://t.co/f6EZYFjxoH pic.twitter.com/ONbUld5UUS
— ТАСС (@tass_agency) July 22, 2019
Milión hektárov
Podobne pre rozsiahle požiare trpia viaceré mestá. Celkovo Krasnojarský kraj zachvátilo 145 požiarov na ploche zhruba 850-tisíc hektárov (to je asi ako rozloha Prešovského kraja). Ďalších 285-tisíc hektárov lesa horí v Irkutskej oblasti ďalej na východ.
Obrovské požiare však sú nielen na Sibíri, ale aj na Aljaške, v Kanade či dokonca v Grónsku. A hoci väčšinou k nim dochádza mimo obývaných oblastí, môžu prispievať ku klimatickej zmene, keďže počas horenia sa do ovzdušia dostáva oxid uhličitý.
Práve z tohto hľadiska sú požiare v Arktíde, teda v oblasti za polárnym kruhom, bezprecedentné.