Denník N

Dvojaké občianstvo podľa Čaputovej alebo podľa Putina a Orbána

Čaputová na tábore v Gombaseku. Foto N - Robert Barca
Čaputová na tábore v Gombaseku. Foto N – Robert Barca

Prezidentka má pravdu, že dvojaké občianstvo je obvykle v poriadku. Musí však dať jasne najavo, že to neznamená súhlas s tým, čo robí Orbán a najmä čo robí na Ukrajine Putin.

Môj názor je jasný, nevidím v dvojakom občianstve žiadny problém, vyhlásila minulý týždeň v stredu v maďarskojazyčnom vysielaní rádia Pátria prezidentka Zuzana Čaputová. Podobne sa vyjadrila na maďarskom letnom mládežníckom tábore Gombasek, ktorý navštívila po rozhovore v Pátrii.

Zhodou okolností takto Čaputová hovorila v rovnaký deň, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že svoju ponuku jednoduchšieho získania ruského občianstva rozšíri na všetkých obyvateľov Donbasu.

Už v apríli Putin podpísal dekrét, ktorý umožnil jednoducho získať ruské občianstvo obyvateľom oblastí okupovaných „separatistami“. Teraz sa má táto možnosť týkať každého, kto žije na prevažne ruskojazyčnom území na východe Ukrajiny, o ktoré má Moskva záujem a ktorého veľkú časť dnes fakticky okupuje.

Ruské občianstvo, samozrejme, východoukrajinské obyvateľstvo ešte silnejšie pripúta k Moskve a ešte viac vzdiali Kyjevu. Podmienkou získania ruského občianstva a pasu, samozrejme, je, ako to v takýchto prípadoch býva, že nový občan odprisahá vernosť Rusku. Moskva tiež vďaka tejto praxi získa ďalšiu zámienku zasahovať do pomerov na Ukrajine.

Zlegalizovať okupáciu

Nebude prekvapením ani to, ak sa práve cez nových občanov pokúsi „zlegalizovať“ dnes ešte oficiálne nepriznanú vojenskú okupáciu časti Ukrajiny. Bude jednoducho tvrdiť, že tam vojsko muselo poslať na obranu vlastných občanov.

Aby nedošlo k omylu, napriek takýmto neželaným geopolitickým súvislostiam má Čaputová pravdu, že dvojaké občianstvo obvykle nie je žiadny problém. Súhlasiť s ňou možno aj vtedy, keď hovorí, že sa nedokáže stotožniť so zákonom presadeným prvou vládou Roberta Fica,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie