Denník N

Vyhráva Slovensku obrovské spory s poisťovňami: Penta je tvrdý súper, ale najagresívnejší je majiteľ Unionu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Andrea Holíková vedie na ministerstve financií oddelenie, ktoré má na starosti veľké súdne spory a medzinárodné arbitráže. Na súde, kde Penta pôvodne od Slovenska žiadala 750 miliónov eur, mala silnú záverečnú reč. Súd nakoniec Slovensko vyhralo.

S tímom sa jej podarilo zmeniť pravidlá pre celú Európsku úniu, a tak sa dnes firmy nemôžu so štátmi súdiť v arbitrážach. Sama pripúšťa, že keď začala so snahou zrušiť možnosť arbitráží, pozerali sa na ňu akademici aj iní advokáti, či je mentálne v poriadku.

V rozhovore vysvetľuje, prečo podľa nej zdravotné poisťovne nepodnikajú, prečo argumentovala proti zavedeniu jednej poisťovne, ale aj to, prečo pracuje so svojimi skúsenosťami pre štát, kde má tabuľkový plat.

Minulý piatok Okresný súd Bratislava I. zamietol žalobu majiteľov Dôvery, v ktorej žiadali odškodnenie za zákon z prvej vlády Roberta Fica. Čakali ste to?

Sudkyňa nedávala indície, že by dala za pravdu Slovenskej republike, preto sme sa pripravovali na najhorší scenár. V prvom rade našou úlohou bolo sformulovať jasné argumenty pre obhajobu pozície Slovenskej republiky. V tomto štádiu sa nám to podarilo aj vďaka tomu, že všetci, teda Národná rada, ministerstvá financií a zdravotníctva, ťahali za jeden povraz. Myslím, že všetci v súdnej sieni boli z výsledku prekvapení.

Ako si vysvetľujete, že sudkyňa vám dala za pravdu?

Sudkyňa naznačila, že žalobca nepreukázal, že mu k 1. januáru 2008 vznikla škoda. Teda v čase, keď začala platiť novela o zdravotných poisťovniach, týkajúca sa zákazu vyplatenia ich zisku. Výrok bol veľmi strohý, na jednu alebo dve vety.

Právnici Penty, ktorá vlastní Dôveru, urobili chybu?

Zdá sa, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie