Denník N

Mama kradla otcovi cigarety, on jej borovičku. Nás si, našťastie, vzala teta

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Keď Simona našla svoju mamu na mol opitú prvýkrát, vôbec nechápala, že príčinou jej stavu je alkohol a že netreba volať sanitku. To bolo v časoch, keď ešte rodina dokázala oslavovať Vianoce.

Simona si už presne nepamätá, ako sa to celé začalo, kto koho ťahal na dno. Keď si však vybaví nejakú spomienku z detstva, vždy je v nej prítomná fľaša tvrdého alkoholu alebo kartón cigariet. To bolo prvé, čo rodičia vykladali z nákupnej tašky. A ešte Dinyl a Alnagon, lieky od bolesti, od ktorých boli pravdepodobne už závislí.

Na Vianoce jej a sestre dali knihy a hračky a oni sa vzájomne obdarovali drahšími liehovinami a cigaretami. Potom sa obdarovávali už len rodičia a nakoniec to dospelo až tam, že Vianoce sa ani neslávili, lebo ani jeden z rodičov nevládal niečo zorganizovať alebo jednoducho zabudol, že koncom decembra sú sviatky rodinnej pohody. Rodinná pohoda u nich nebola už niekoľko rokov.

Simona mala 13 rokov, jej sestra o rok a pol menej, keď ich z bytu jej rodičov zachránila ich teta, manželka maminho brata. Neskôr jej ich aj zverili do náhradnej starostlivosti, s tým, že ak sa rodičia dajú do poriadku, vrátia sa dievčatá k nim. To sa však nestalo. Simona aj jej sestra u tety Ruženy dosiahli plnoletosť. Dnes majú každá po dve deti. Ruženu považujú za svoju babku a tak ju aj oslovujú.

Kto by to povedal

Simona rozpráva, že kým rodičia úplne nestratili kontrolu nad svojimi životmi a už neskrývali svoje závislosti, pôsobili ako „taká normálna rodina.“ Mama bola prevádzkarka v hoteli, otec bol veterinár. Obaja boli veľmi spoločenskí, radi sa zabávali.

Z mamy sa neskôr stala riaditeľka hotela aj mestská poslankyňa a to si vyžadovalo ešte viac účasti na rôznych spoločenských podujatiach.

„Mohla som byť asi prváčka na základnej, pamätám si, ako som mamu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie