Denník N

Pred dvoma rokmi útočil na Čertovici, teraz Egan Bernal vyhrá Tour de France

Egan Bernal v žltom drese. Foto – AP/Christophe Ena
Egan Bernal v žltom drese. Foto – AP/Christophe Ena

Také niečo sa naposledy stalo poriadne dávno.

Víťazi veľkých trojtýždňových pretekov spravidla niekoľko rokov dozrievajú a pomáhajú skúsenejším. Prvú šancu viesť svoj tím dostanú často až po niekoľkých sezónach medzi profesionálmi.

To však neplatí pre nového víťaza Tour de France, Egana Bernala, ktorý bol príliš dobrý, aby bol na tohtoročnej Tour „len“ pomocníkom Gerainta Thomasa.

Bernal je tento rok vôbec najmladším cyklistom, ktorý Tour de France dokončí. V nedeľu bude mať 22 rokov a 196 dní. Stane sa tretím najmladším víťazom Tour v histórii a najmladším za posledných 110 rokov.

Bernal je tiež prvým kolumbijským víťazom Tour.

Väčšie možnosti než Froome

Kolumbia dala svetu množstvo skvelých vrchárov. Bernal vyrastal v meste Zipaquirá, ktoré leží v nadmorskej výške 2652 metrov nad morom.

To mu dalo dobré podmienky, aby raz mohol nasledovať cyklistov ako Nairo Quintana, Esteban Chaves či Rigoberto Urán, ktorí patria v kopcoch medzi svetovú špičku.

Bernal však spočiatku preferoval horské bicykle, na ktorých získal striebro a bronz na juniorských majstrovstvách sveta. Na ceste jazdil len príležitostne, ale aj tak mu už ako 18-ročnému ponúkli profesionálnu zmluvu.

Šéf talianskeho kontinentálneho tímu Androni Giocattoli-Sidermec Gianni Savio zháňal dobrého vrchára. Bernalov agent Paolo Alberati mu odporučil talentovaného chlapca z Kolumbie.

„Keď mi Paolo poslal výsledky jeho UCI testov, rozhodol som sa zariskovať a podpísal som s ním zmluvu na štyri roky,“ hovoril Savio pre CyclingTips.

Ponúknuť takú dlhú zmluvu mladému jazdcovi s minimom skúseností z cestnej cyklistiky je niečo nezvyčajné, Bernal však ohromil nameranou hodnotou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tour de France

Teraz najčítanejšie