Denník N

Kotlebov jednoduchý scenár: pozrie médiá a urobí míting tam, kde je páchateľ Róm

V auguste 2018 robili členovia Kotlebovej strany míting v Snine, keď využili prípad, pri ktorom skupina Rómok zbila inú Rómku. Vtedajší primátor sa pokúsil míting zakázať, čo kotlebovci ignorovali. Foto N - Andrej Bán
V auguste 2018 robili členovia Kotlebovej strany míting v Snine, keď využili prípad, pri ktorom skupina Rómok zbila inú Rómku. Vtedajší primátor sa pokúsil míting zakázať, čo kotlebovci ignorovali. Foto N – Andrej Bán

Scenár je vždy rovnaký: médiá napíšu, že došlo k násiliu, ktoré spáchali Rómovia, ĽSNS tam príde urobiť míting. Vraždy, ktoré spáchajú Slováci z majority, Kotleba ignoruje.

V Dobšinej na Gemeri došlo v polovici marca k tragédii. Agresívny Róm ubil drevenou latou dvadsaťosemročného Štefana, ktorý sa pred ním zastal krčmárky.

O prípade informovali celoštátne médiá, správy o tragédii sa okamžite šírili Facebookom. Do Dobšinej následne vyrazili aj členovia ĽSNS.

Prvá skupina okolo poslanca Stanislava Mizíka sa postavila pred krčmu, kde Štefan zahynul. Pred horiacimi sviečkami si natočili video, v ktorom rozprávali o zákernom útoku „cigánskeho asociála“.

O pár dní sa do Dobšinej vrátili znova, tentokrát už s predsedom Marianom Kotlebom, a začali plánovať vlastné hliadky v straníckych mikinách.

Primátor Dobšinej Ján Slovák v tom videl len snahu o propagáciu strany. „Keby chceli skutočne pomôcť, tak by v prvom rade oslovili samosprávu a navrhli nejaké riešenia. Nič také sa nestalo, s nami vôbec nekomunikovali,“ hovorí s odstupom času.

Kotlebovské hliadky vydržali krátko

Dobšiná je v skutočnosti jedno z miest, kde sa problémy okolo rómskej komunity darí riešiť. Miestna radnica už pred Kotlebovými mítingmi odstránila desiatky nelegálne postavených chatrčí. Miesto nich nechala postaviť sociálne nájomné byty, kde bývajú Rómovia, ktorí platia nájom aj energie.

V meste pôsobia terénni pracovníci, ktorí pomáhajú napríklad mladým matkám postarať sa o deti. Mesto zriadilo aj vlastné občianske hliadky, v dohľadnej dobe plánuje nové kamerové systémy.

„Je to pomalá práca, ktorej výsledky sa môžu dostaviť až po rokoch, ale doteraz nikto nič lepšie nevymyslel,“ hovorí primátor.

Vraždu Štefana odsúdili aj viacerí miestni Rómovia, ktorí hovorili, že agresor nepatril do ich komunity. Čo teda vyriešili hliadky ĽSNS?

Podľa primátora nič. „Prechádzali sa po meste, čo bolo ich právo, inak sa nedialo nič. Už som ich tu aspoň mesiac nevidel,“ dodáva primátor Slovák

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kotleba

Teraz najčítanejšie