Denník N

Grécko sa vracia k „istotám“

Nový grécky premiér Kyriakos Mitsotakis počas zasadania parlamentu. Foto - AP
Nový grécky premiér Kyriakos Mitsotakis počas zasadania parlamentu. Foto – AP

Malá krajina môže vyskakovať len tak vysoko, ako jej to peňaženka dovolí.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Grécki voliči rozhodli. Charizmatický premiér Alexis Tsipras a jeho radikálna ľavicová strana Syriza vypracú vládne budovy. Komfortnú parlamentnú väčšinu získala tradičná konzervatívna strana Nová demokracia na čele so zázračným dieťaťom gréckej politiky Kyriakosom Mitsotakisom.

Nový premiér sa do politiky priamo narodil. Jeho otec bol tri roky gréckym premiérom. Teta zas bola starostkou Atén a ministerkou zahraničných vecí. Mitsotakisovi vyčítajú, že je stelesnením politickej oligarchie. Veď ani jeho rodine sa nevyhli korupčné škandály. Veľa sa hovorí o úplatkoch v hodnote 35 miliónov eur, ktoré rozdal Siemens gréckym politickým stranám za privatizáciu telekomunikačných služieb. Mitsotakis však tvrdí, že v čase škandálu bol v USA. Bol síce obžalovaný, ale nič mu nedokázali.

Mitsotakis pôsobí ako kompetencia na steroidoch. Všetko, čo robil, robil s úspechom. Po strednej škole v Aténach študoval na Harvarde a Stanforde. Treba povedať, že s vynikajúcimi výsledkami. Po škole vystriedal niekoľko prestížnych zamestnaní v Londýne vo finančných službách a v telekomunikáciách. Pôsobil aj v gréckej centrálnej banke. Svoj prvý vládny post si odskúšal v rokoch 2013-2015. Ako minister pre reformu verejného sektora cez noc vyhodil z práce vyše 5000 ľudí, vrátane mestských policajtov a zamestnancov štátnej televízie. Zreformoval aj daňovú správu. Mitsotakisovým krédom je malý, ale efektívny štát, nízke dane, boj proti byrokracii, partokracii a vláde oligarchov.

Konzervatívny populizmus

Preč sú časy, keď radikálny minister financií Varoufakis jazdil do práce na motorke v koženej bunde. Do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Grécke dlhy

Komentáre

Teraz najčítanejšie